Cami ve mescitlerde dünyevi mevzular konuşmak caiz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Cami ve mescitlerde namazdan ilkin ve sonrasında , cemaat içinde ferdi olarak dünyevî mevzularda ve yüksek sesle konuşuluyor. Bu tür konuşmalar mekruh mudur?
– Bu tür konuşmaları yasaklayan ayet, hadis yada sahabi sözleri vs. var mıdır?
– Var ise kaynak belirterek cevaplar mısınız?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Câmi Âdâbı:

Tanrı (c.c.):

“Ey Âdemoğulları, her mescidde zînetlerinizi takının.” (A’raf, 7/31)

buyurmaktadır. “Zînet”ten maksat edeptir. Câmilerin ilk yapılış gayesi Tanrı’a ibadettir. Bu bakımdan yakarma esnasında, cemaati rahatsız edecek derecede yüksek sesle konuşmak, soğan-sarımsak şeklinde kokusu çirkin görülen şeyler yenilerek câmiye gelmek, safları çiğneyerek ileriye geçmeye çalışmak vb. davranışlar hoş karşılanmamıştır.

Hz. Peygamber (asm) mescidlere girerken sağ ayağı ile girer ve “Euzü billahi azimi vebacehehe ekrame vesalihinehü agdıma eşşeydani ercaim.” diye yakarış ederdi. Mescidlere girildiğinde iki rekat “tahiyyetü’l-mescid” (câmiye saygı) namazı kılmak Hz. Peygamber (asm)’in sünnetidir. (İbn Kesir, Tefsir, V / 106)

Camilerde dünyevi şeyler konuşmak haram değildir; alım-satım yapmak haramdır. Mescitlerde yüksek sesle konuşmak mekruhtur. Sadece vaiz, hatib ve öğrencilerine ders vermekte olan üstad, sesini duyurmak için yükseltebilir. Namaz kılanlara zarar vermemek şartıyla Kur’ân-ı Kerîm okuyanların yada Tanrı’ı zikredenlerin seslerini yükseltmeleri caizdir. Mescit ve camilerde imama sual sorulabilir ve ondan ders alınabilir.

Camilerde terzilik yapmak, ayakkabı onarım etmek şeklinde işlerde bulunmak mekruh sayılmıştır. Ücretle ufaklıklara Kur’ân ve din dersi okutan hocaların camii dershane yapması, doğrusu namaz zaman­leri haricinde bu maksatla kullanımı hakkında değişik görüşler var, çoğuna nazaran mekruh değildir. Parasız okutanlar için ittifakla ke­rahet olmadığı tesbit edilmiştir.

– Büyük binaların bir kısmı mescid olarak kullanıldığında yada apartman katlarından biri bu maksada tahsis edildiğinde, cami ve mescidlerle ilgili hükümler bunlar hakkında aynen câri olur mu?

Apartmandaki dairelerden biri buna tahsis edilir ve ora sakinlerin­ce içinde namaz kılınır, dışardan gelenlere de açık tutulursa, mescid ahkâmına doğal olarak olur: İçinde alım-satımda bulunmak, cünüp olarak girmek şeklinde eylem ve davranışlar haram sayılır.

Büyük binanın bünyesindeki odalardan biri ya da binanın bir kısmı buna tahsis edilir, sadece bina açık tutulduğu süre namaz kılınabilir, kapalı tutulduğunda mescid de kapalı kalırsa, o takdirde cami’ ve mescidler hükmü bunda câri değildir. İsterse gelip namaz kılanlar menedilmesin. (Fetâvâ-yi Kaadıhan – Fetâvâ-yi Hindiyye, l / 110)

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/373-374)

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

kadiroğlu826 tarafınca Pt, 22/08/2016 – 13:53 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir