Camide hanımlarla erkekler arasına perde çekilmesi koşul mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bayanların namaz kılarken erkekleri görmeleri namazlarına bir zarar vermez. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem zamanında hanımefendiler mescitte en arka safta namaz kılarlardı. Bu esnada erkeklerle arasına günümüzde olduğu şeklinde bir perde çekilmiş değildi. Hadis kitaplarında sorunuzu yakından ilgilendiren şöyleki bir rivayet bulunmaktadır:

Sehl b. Sa’d radıyallahu anh’dan rivayete gore, o şöyleki demiştir: Bazı erkekler elbiseleri dar ve uygun olmadığı için çocuklar şeklinde vücutlarına bağlayarak namaz kılıyorlardı. Böylesi durumlarda adamların arkasındaki saflarda namaz kılan hanımefendilere: “Erkekler secdeyi bitirip oturmadıkça siz hanımefendiler başınızı kaldırmayın” denildi. (Buhari, Salât, 6 Amel fi’s-Salât, 14; Müslim, Salât, 133 (441), Ebu Dâvûd, Salât, 78; Nesâî, Kıble, 16.)

Adamların elbiselerini çocuklar şeklinde boyunlarına asmaları, elbiselerin darlığındandır. Bu hal İslamiyet’in ilk devirlerinde Müslümanların sorun ve yoksulluk içinde bulun­dukları zamanlarda olmuştur. Ashabı Kiramın bu biçim hareketleri, el­biseleri açılarak avret mahalleri görülmesin, diyedir. Bayanlara da adam­lerden evvel başlarını secdeden kaldırmamaları bundan dolayı emredilmiştir. Eğer aralarında perde olsaydı esasen hanımefendilerin erkekleri görmeleri söz mevzusu olmazdı.

Bu açıdan namaz kılan hanımlarla adamların arasına perde çekilmesine gereksinim yoktur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir