Cennete girme açısından zenginler fakirlere gore bir adım öndeler mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Aden para ile değil; inanç ve salih amelle satın alınır. Para, insanoğlunun önüne salih amel yapma imkânlarını açmış olduğu şeklinde daha ilkin karşısına gelmeyen birçok günahın kapılarını da açar. Dolayısıyla cennete girme açısından zenginlerin fakirlere bir üstünlüğü yoktur.

Zenginlik de yoksulluk şeklinde sınavdır. Cenab-ı Allah kimi zaman para, makam, imkân vererek kulunu sınav eder, kimi zaman de bu tarz şeyleri alarak… Ve O, imtihanda kullarına zerre miktarı haksızlık yapmayacağını bildirmiştir.

İlgili ayetlerden bir kısmı şöyledir:

“…O gün her insana kazancı tam olarak verilecek ve kimse haksızlık görmeyecektir. ” (Âl-i İmrân, 3/25)

“Allah zerre kadar haksızlık yapmaz; bir iyilik olsa onu kat kat artırır ve kendi katından ona büyük bir karşılık verir.” (Nisâ, 4/40)

 “Ne sizin kuruntularınız ne de ehl-i kitabın kuruntuları geçerlidir. Kötülüğü kim yaparsa cezasını görür. Böylesi kendine Allah’ın tanıdığından ne bir dost ve ne de destek bulacaktır.

İster adam, ister hanım olsun, kim mümin olarak iyi işler yaparsa onlar da cennete gireceklerdir. Onlara kıl kadar haksızlık yapılmayacaktır.” (Nisâ, 4/123-124)

“Allah müminlerin kendilerini ve mallarını Cennete karşılık satın almıştır. Allah yolunda çarpışırlar; öldürürler ve ölürler. Bu Allah’ın Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da verdiği gerçek sözdür.  Sözünü Allah’tan daha iyi tutan kimdir? Öyleyse yaptığınız bu satıştan dolayı sevinin. Bu, büyük bir kurtuluştur.” (Tevbe, 9/111)

Kısacası mühim olan, neye haiz olduğumuzdan oldukca, haiz olduklarımızı, imkânlarımızı Ne Şekilde kullandığımızdır. Allah Teala şöyleki buyurmuştur:

“İnsanın çalıştığından başkası kendinin değildir. Çalışmasına bakılacak; sonrasında karşılığı tastamam verilecektir.” (Necm, 53/39–41)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir