Cenneti kazanmak için mi yakarma edelim, yoksa Allah’ın rızasını mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

İbadet, “Allah’a gönülden, isteyerek yönelmek, tapmak, boyun eğmek” anlama gelir. Allah’ın komut ve yasaklarına uymada en büyük hedef, Allah’ın rızasını kazanmaktır. Fakat kullar hem de Allah’tan korktuğundan dolayı da ona yakarma edeceklerdir. Bunun yanı sıra Onun vermeyi taahhüt etmiş olduğu ödüllere ulaşmak için de Ona tapınmak gerekir.

Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyleki buyurmaktadır:

“Rabbinizden olan mağfirete ve eni, göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakîler için hazırlanmıştır.” (Al-i İmran, 3/133)

Bu ayete bakılırsa mağfiret ve Aden, bir mü’minin hedefidir. Dolayısıyla bunlara ulaşmak için var gücüyle çalışmalıdır. Başka bir ayette ise hedefler; Allah’ın rahmeti, rızası ve gene aden olarak gösterilmiştir:

“Rab’leri, onları kendi katından bir rahmet, bir rıza ve bir cennetle müjdeler ki o cennette onlar için bitmez tükenmez nimetler vardır.” (Tevbe, 9/21)

Bir başka ayette ise Allah Teala hedeflerin en büyüğünün kendi rızası bulunduğunu duyuru etmektedir. O şöyleki buyurmaktadır:

“Allah, mümin erkeklere ve mümin bayanlara, içinde ebedî kalmak suretiyle altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vâdetti. Allah’ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte büyük kurtuluş da budur.” (Tevbe, 9/72)

Netice olarak bunların hepsi birbirine bağlıdır. Aden için çalışan aslına bakarsanız Allah’ın rızasını kazanmak için iş koşturmacasındadır. Allah’ın rızasını kazanmak için çalışan da hem onun rahmetini hem de cennetini kazanmak için iş koşturmacasındadır. Fakat elbet ki bu hedeflerin en büyüğü, en yücesi Allah’ın rızasını kazanmaktır.

Bununla ilgili görüntülü cevaplarımızı aşağıdaki bağlantılardan seyredebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/amacimiz-cenneti-mi-yoksa-allahin-rizasini-kazanmak-mi-olmali.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/ibadetlerimizi-cenneti-kazanmak-icin-yapmamiz-yanlis-midir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir