Cennette Allah’ı görebilecek miyiz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Aşağıdaki ayet ve hadislere nazaran Cennete giren Mü’minlere verilecek nimetlerden biri de Allah Teâlâ’nın cemalini görmek olacaktır.

 “Yüzler vardır ki, o gün ışıl ışıl parıldayacaktır. Rablerine bakacaklardır (O’nu göreceklerdir).” (Kıyamet, 75/22-23)

 Cerir b. Abdullah el Becelî radıyallahu anh’tan rivayete nazaran, o şöyleki demiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin huzurunda oturmakta idik. Resulullah, dolunay durumundaki aya baktı ve şöyleki dedi:

“Siz Rabbinizin huzuruna varacaksınız ve şu ayı gördüğünüz benzer biçimde onu görecek ve görme mevzusunda bir güçlük ve sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Dolayısıyla gün doğmadan önceki namaza ve gün batmadan önceki namaza gücünüz yettiği sürece devam edin dedi ve şu ayeti okudu: “…Güneşin doğmasından ve batmasından ilkin Rabbinin sınırsız kudret ve yüceliğini tüm eksiksiz övgüleriyle an…” (Tirmizi, Aden, 16)

 Ebû Hureyre radıyallahu anh’tan rivayete nazaran, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki buyurmuştur:

“Dolunay gecesi ayı görmekte güçlük çeker misiniz? Yada daima güneşi görmekte bir güçlükle karşılaşır mısınız? Ashab: “hayır” diye yanıt verdiler. Bunun üstüne Resulullah:  “Siz Rabbinizi dolunay gecesinde gördüğünüz benzer biçimde kolaylıkla görecek ve hiçbir zorlukla karşılaşmayacaksınız.” (Tirmizi, Aden, 17)

 Suheyb radıyallahu anh’tan rivayete nazaran, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem; “İyi ve yararlı işler yapmakta sürekli ve kesin olanlara karşılık olarak iyisi ve ondan daha fazlası vardır.” (Yunus sûresi: 26) ayeti hakkında şöyleki buyurdu:

“Cennetlikler Cennete girdiklerinde bir tellal: Sizin için Allah’ın verdiği bir sözü vardır diye bağıracak… Cennetlikler de diyecekler ki: “Bizim yüzümüzü ak etmedi mi? Bizi alevden kurtarmadı mı? Bizi Cennete sokmadı mı?” Melekler “evet” diye yanıt verecekler. Bundan sonrasında perde açılacaktır. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki sözünü sürdürdü: “Allah’a vallahi billahi ki, Allah o gün Cennetliklere, kendisini görmekten daha sempatik bir şey vermemiştir.” (Tirmizi, Aden, 16)

Bu görmenin Ne Şekilde olacağına erişince: “Biz, yerküresi benzeri olan ayı ve dünyamızdan bir milyon katı büyük olan güneşi ne seviyede görebiliyorsak Allah’ın cemalini/güzelliğini de o seviyede görebileceğiz.

 Sevgili Peygamberimiz bile Allah’ı sadece bir nur tecellisi halinde görebilmiştir. Ona “Rabbini gördün mü?” diye sorulduğunda “O bir nurdur, Onu Ne Şekilde görebilirim?” buyurmuştur. Üstelik ay ve güneş yeryüzünden görüldüğü benzer biçimde mekândan münezzeh olan Allah da Cennette değil; Cennetten görülecektir.  Kaldı ki Kur’an’da görme değil; nazar/bakma ifadesi kullanılmaktadır. Ek olarak “Gözler Onu algı edemez” (En’am, 6/103) buyurulmaktadır.” (Ali Rıza Demircan, Kur’an ve Sünnet Işığında Aden Yaşamı, İstanbul, 2009, s: 88)

Meydana getirilen bu izahtan da anlaşılacağı benzer biçimde cennete giren mü’minler Allah Teâlâ’yı görebileceklerdir. Doğal ki bu görme onu tam manasıyla anlama şeklinde olmayacaktır. Ali Rıza Demircan Hocamızın güneşin görülmesiyle ilgili örneği yerinde bir tespittir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir