Ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz anlamında bir hadis var mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

Bu şekilde bir hadis var mı?
“Karnınızı aç bulundurunuz, ihtirası terk ediniz, bedeninizi çıplak bırakınız, emellerinizi kısa tutunuz, ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz; umulur ki bu sayede Rabbinizi kalplerinizle görürsünüz”

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Soruda geçen ve bazı web sitelerinde de yer edinen, “Karnınızı aç bulundurunuz. İhtirası terk ediniz, bedeninizi çıplak bırakınız, emellerinizi kısa tutunuz, ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz; umulur ki bu sayede Rabbinizi kalplerinizle görürsünüz” şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık. 

Bunlar değişik rivayetlerde zikredilmiş parçaların bir araya getirilmiş olduğu “müdrec” bir rivayet görünümündedir. Bunu bu şekilde zikredenlerin bilhassa “hadisleri eleştiri etme” maksadı güttükleri görüntüsünü vermişlerdir.

Bilhassa verdikleri kaynaklarda da bu şekliyle bir metnin geçmediği tarafımızdan tespit edilmiştir.. Mesela. bk. Iraki, el-Muğni, 111/214; Zebidi, İthaf, VII/288.

Sorudaki bilgiye en yakın bir rivayet şöyledir:

Hz. Peygamber (asm): “Hepiniz cennete girmek ister misiniz?” diye sordu. Oradakiler: “Evet ya resulallah” dediler. “Öyleyse emellerinizi (oldukça uzun istekleri) kısaltın, ecellerinizi (ölümü) gözlerinizin ortasına koyun, Allah’tan hakkıyla haya edin.” buyurdu.

Bu hadis rivayeti için zayıf yada uydurma denilmeyip “Hasan Basri’nim murseli” (el-Muğni, Tahricu ahadisi’l-İhya, 1/1832)  olarak belirtilmiştir.  

Alimlerin bir bir çok tarafınca Hasan Basri’nin mürselleri hasen olarak değerlendirilmiştir.

İlave data için tıklayınız:

Dünyayı terk etmek mi gerekir? | Sorularla İslamiyet

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

cebrailmelek tarafınca Cu, 13/09/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir