Cinlerin melekleri, insanların da cinler görmesi sınav sırrına aykırı olmaz mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Bizim melekleri görmemiz sınav sırrına aykırıdır. Cinler de bizim şeklinde gayba imanla görevli olduklarından, onların melekleri görmeleri Ne Gibi açıklanabilir? Bu sınav sırrına aykırı?
İnsanlara nazaran cinlere inanmak gaybi bir şey mi? Eğer öyleyse bazı insanların onları görmeleri İmtihan sırrına aykırı olmaz mı?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Cinler inanç esasları içinde yer almaz. Onların varlığına inanç etmek, Kuran’da bildirildiği içindir.

Buna karşılık melekler inanç esasları içinde yer verilmiştir.

Meleklerin kevnî ve teşrii alanlarda mühim görevleri olduğundan bu görevlerin değişik yönlerden din imtihanı ile alakaları bulunduğundan onlar inanç esaslarına dahil edilmiştir.

– Bizim yada cinlerin melekleri görmemiz sınav sırrına aykırı değildir. Bu sebeple inanç edilmesi ihtiyaç duyulan tüm unsurların birer gâib olması gerekmez. Mesela, resuller, kitaplar en başta gelen inanç esaslarındandır, fakat görülmektedir. Nitekim, hadis rivayetlerinde Hz. Hatice, Hz. Aişe, Hz. Abbas, Hz. İmran b. Husayn  ve benzeri sahabilerin de melek gördüklerine dair bilgiler vardır.

adsense

Cibril hadisinde Hz. Cebrail’in bir konuk şeklinde pek oldukca sahabenin olduğu meclise girmiş olduğu Buhari, Müslim şeklinde sahih hadislerde geçiyor. 

Bediüzzaman hazretlerinin şu ifadeleri de bu mevzuya ışık tutmaktadır:

“Evet zaman-ı Âdem’den beri tüm semavî kitablar ve dinler, meleklerin vücudlarına ve ubudiyetlerine ittifakları ve tüm asırlarda melekler ile konuşmalar ve muhavereler, kesretli tevatür ile insanoğlu içinde vukubulduğunu nakil ve rivayetleri ise; görmediğimiz ABD insanlarının vücudları şeklinde meleklerin vücudlarını ve bizimle alâkadar olduklarını kat’î isbat eder.” (Asa-yı Musa, 83 )

– Bu sebeple cinlerin melekleri görmesi de imtihana aykırı olmaz.

Kaldı ki, cinlerin ne kadarının melekleri gördüklerine dair elimizde fazla bir informasyon de yoktur.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Editör

(ahmet) tarafınca Per, 31/10/2019 – 10:40 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir