Çocuk emziren bir bayan niyet edip başladığı Ramazan orucunu -sahura kalkamadım diye- bozarsa kefaret gerekir mi, yoksa yalnız kaza mı gerekir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Hamile olan yada çocuk emziren kadınlardan oruç tutmaya sağlığı elvermeyenler, Ramazan ayında oruçlarını tutmayabilirler ve sonrasında oruçlarını kaza edebilirler. Sadece hamile olan yada bebeğini emziren bir bayan, oruç tutmak için niyetlenmiş ise başladığı orucunu tamamlaması gerekir. Zira sahura kalkmak sünnet olmakla beraber, oruç tutmak için koşul değildir.

Bu itibarla, bahse mevzu olan hanım, eğer oruç tutmaya niyet ettikten sonrasında gün içinde hastalık benzer biçimde bir durum olmadan orucunu bozmuş ise kefaret gerekir, oruca aslına bakarsan niyet etmemiş ise bir şey gerekmez. Bir tek o gün tutmadığı orucu sonrasında kaza etmesi gerekir. Şundan dolayı kefaret, oruç tutmamanın değil, niyet edilerek başlanmış Ramazan orucunu bozmanın bir cezasıdır.

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik yada çocuk emzirmektir. Hamile yada emzikli olan hanımefendiler, kendilerine ya da çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları benzer biçimde, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise, hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir.

Bu mevzuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme benzer biçimde meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127).

İlave informasyon için tıklayınız:

– Oruç ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları nelerdir?

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

zohre karatas tarafınca Ct, 22/12/2012 – 15:40 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir