Dinimizde bekâretin önemi nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah hiçbir şekilde kulları içinde fark yapmaz. Bekâret sadece kıyılan meşru bir nikâh sonucunda, doğrusu evlilikle giderilebilir. Evlilik dışı beraberlik zinadır. Zina Allah’ın kati olarak yasakladığı çirkin bir günahtır. Ona yaklaşmak bile haram kılınmıştır. Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Zinaya yaklaşmayın. Bu sebeple o, oldukça çirkin bir iş ve fena bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

Bakirelik önemlidir fakat kızlık zarı, sıçramak, düşmek, yüksekçe bir yerden atlamak şeklinde sebeplerle yırtılmış olabilir. Aksi durağan(durgun) oluncaya kadar bir kişinin suçsuz sayılması, temel pren­sip olduğundan kızlık zarının bu şekilde bir sebeple yırtıldığı varsayılarak kıymet­lendirmenin kadının lehinde yapılması gerekir. Kızlık zarının niçin yırtıldığını ne kadının eşi, ne mahkeme, ne de bir başkası sorabilir. Hiç kimseye bu şekilde bir hak tanınmamıştır.

Bakire olması şartıyla bir miktar mehir verilerek evlenilen kadının kız­lık zarının yırtık olduğu, kocasıyla ilişki esnasında ortaya çıksa mehirden bir eksiltme de yapılmaz. (Ömer Nasuhi BİLMEN, Hukukı İslamiyye ve Is­tılahatı Fıkkhiyye Kâmusu, İst. 1985, c: 2, s: 141.)

Bekâret kontrolü sadece şöyleki olabilir: Hanım, eşinin kendiyle cinsel ilişkiye giremediğini iddia ederek ayrılma talebiyle mahkemeye başvurursa başat bakar; eğer adam, tedavi edilebilir bir durumda ise tedavi için bir yıl süre tanır ve tedavi olmasını tembih eder. Bu süre sonunda hanım eşinin hâlâ kendi ile ilişkiye giremediğini iddia eder de adam bu iddiayı reddederse bakılır; eğer hanım bakire ise bekâret kontrolü yapılabilir. Bu denetim, kadının talebiyle boşanma sonucu verebilmek içindir. (BİLMEN, a.g.e., c: 2, s: 351.)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir