Doğru imana haiz olmanın şartları nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Sualinizin özetlemek gerekirse cevabı şudur; 

Allah’ın, kayıtsız şartsız, şeksiz şüphesiz inanç etmemizi istediği hususlara, gene O’nun istediği şekilde inanç etmemizdir; kendi nefsimiz yada aklımız yada çevremize gore değil!

Bunlar özet olarak;

Allah’a inanç: Allah’ın varlığına, birliğine ve tüm isim ve sıfatlarına inanç etmek.

Ahiret gününe inanç: Biz insanların (ve cinlerin) Allah’ın kesinlikle geleceğini inzar etmiş olduğu kıyamet sonrası, kainatın bildiğimiz şeklinden farklılaşacağına, ahiret nizamının kurulacağına, burada da her insanın hesap verip;

– Mümin ve Salih amelleri günahlarından oldukca olanların, direk sonsuz Cennete,

– Mümin ve Günahları oldukca olanların, eğer Allah’ın hususi affına mazhar olmazlar ise, ilkin cezalarını çekmek için Cehenneme sonrasında da sonsuz Cennete,

– Günümüz için İslam’dan haberdar olup, Allah’ın emrettiği şekilde inanç etmeyenlerin, tereddüt edenlerin de amellerine bakılmaksızın sonsuz Cehenneme gideceğine inanç etmek. 

Peygamberlere inanç: Hazret-i Âdem’den itibaren son Peygamber Hazret-i Muhammed’e kadar, bildiğimiz ve bilmediğimiz, gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin varlığına ve onların Allah’ın elçileri ve hususi kulları olduklarına inanç etmek.

Kitaplara inanç: Allah’ın insanlara, inanç hakikatlerini ve şeriatını bildirmek için değişik vakit ve toplumlara değişik değişik Kitaplar inzal ettiğine, son olarak da tüm Kitapları nesh eden ve şeriatı kıyamete kadar geçerli olan Kuran-ı Kerim’e ve onun lafzının Allah tarafınca korunduğuna inanç etmek.

adsense

Meleklere inanç: Allah’ın büyük-küçük hiçbir işte ortağa, yardımcıya ihtiyacı olmamasına karşın, kendisini tesbih, tekbir, tahmid etsinler ve hikmetine binaen O’nun talimatıyla, O’nun kainattaki sonsuz işlerini takip etsinler diye var etmiş olduğu, nurdan yaratılmış, bizlerden değişik boyutta olan Meleklere inanç etmek.

Kadere inanç: Kaderin Allah’ın bir zorlaması değil, bir bilimsel olduğuna, Allah’ın zamansız ve mekansız olması sebebiyle O’nun olmuş, olan ve olacak her şeyi bilip kaydettiğine, O izin vermeden yada bilgisi haricinde ağaçtan bir yaprak dahi düşmeyeceğine inanç etmektir.

Cenab-ı Hak bir ihtimal başlangıçta bu altı tane erkân-ı imaniyeye, inanç esasına olduğu benzer biçimde inanç etmemizi istemektedir sadece kesinlikle bu imanımızı da nefes alıp verdiğimiz her an arttırmamızı beklemektedir.

Bu sebeple inanç akıntıya karşı yüzmek gibidir; eğer “Birazcık durayım” desek bizi alır gerisin geri götürür.

Onun için bizlere düşen;

Her gün, fakat her gün! Kesinlikle Kuran okumak, tefsirlerle manasının derinliklerine girmek, imanımızı arttırıcı alimlerin eserlerini seyretmek, inanç arttırıcı sohbetlere katılmak, internetteki sohbetleri izlemek, ibadetlerimizi aksatmadan yapmak, Allah’ın koyduğu helal-haram dengesini gözetmek ve doğal olarak ki Allah’a bol miktarda tövbe istiğfar edip ondan yardım istemek.

Boş iş ve insanlardan uzak durup, bu tarz şeyleri icra eden bir insan, kısa zamanda Allah’ın da yardımıyla tahkiki imanın basamaklarını hızla çıkmaya başlayacaktır; tereddüdünüz olmasın bu sebeple vaad Allah’ındır, O da vaadinden asla dönmez!

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

ali mehmet tarafınca Pa, 11/08/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir