Dövme yaptırmak caiz mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dövme, derinin iğne ucuyla çizilip kanatılmasından sonrasında sürülen boyanın deri altına geçmesini ve tekrar çıkmamasını elde eden bir işlemdir. Peygamberimiz bu şekilde dövme yapanı ve yaptıranı lanetlemiştir.

Dövme (veşm) yaptırmak vücutta kalıcı iz bırakır ve dövme, artık vücudun bir parçası haline gelir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus şudur: Dövme yapmak ve yaptırmak aşağıda da gösterime başlayacağı şeklinde, peygamberimiz tarafınca lanetlenmiştir. Dolayısıyla dövme yapmak ve yaptırmak caiz değildir, fakat dövmenin kendisi abdest ve gusül almaya engel teşkil etmemektedir, şu sebeple o, derinin üstünde değil, altında olup vücudun bir parçası haline gelmiştir.

Kına (henna) vücutta kalıcı iz bırakmaz, yıkandıkça temizlenir. Fakat kınayla vücuda fotoğraf çizdirmek yada yazı yazdırmak (mesela, bir müzisyen resmi çizdirmek ya da siyasal görüş belirtmek amacıyla değişik yazılar yazdırmak şeklinde) ta güzel duyu ve değişik görünüm amaçlı bir davranıştır. Bu tür tasarrufların güzel duyu görünüm amaçlı olduğu dikkate alınmalı ve insanoğlunun yaratıldığı biçim ve sureti değişiklik yapma maksadı güttüğü de gözden kaçırılmamalıdır. Dövmenin caiz olmadığını bildiren hadis şöyledir:

“Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem faiz yiyeni, yedireni, ona şahitlik edenleri, onu yazanı; dövme yapanı, gü­zelleşmek için dövme yaptıranı, sa­dakaya engel olanı, hulle* yapanı ve hulle yaptırmak is­teyeni lanetledi.” (Buhârî, Libâs, 82-87; Müslim, Libâs, 119)

Dövme yaptırmakla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/dovme-yaptirmanin-hukmu-nedir.html

* Bir adam, üç kere boşadığı hanımla yeniden evlenemez. Fakat bu hanım bir başka kocayla düzgüsel olarak evlenir ve bu ikinci koca onu boşar yada ölürse, iddeti tamamlandıktan doğrusu Kur’ân’da belirlenmiş bir süre bekledikten sonrasında ilk kocasıyla yeniden evlenebilir. Bazı kimseler, kocasının üç kere boşadığı hanımla, anlaşmalı olarak nikâh kıyıp, gerdekten sonrasında onu boşayarak ilk kocasına helâl olmasını sağlamaya çalışmaktadırlar ki, buna hulle denir. Hadis-i şerifte bu davranış lânetlenmiştir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir