Duada ısrar mı yoksa hayırlısı mı doğru?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Kimi zaman yakarış ederken bir şey hakkında ısrar ediyorum, Allahım lütfen şu istediğim olsun sen onu hayırlı kılıp nasip et diyorum, fakat kimi zaman de bunun yanlış olabileceğini düşünüyorum, ben bu mevzu hakkında ısrarla yakarış etmeyeyim de bir tek hayırlısını yakarış edeyim bir ihtimal ısrarla olmasını istediğim şey hakkımda hayırlı değildir diyorum. Kısaca duamda ısrar etmekle doğru mu yapıyorum acaba ve yakarış kaderi değiştirir mi? İstediğim şey hakkında Allahım ilkin hayırlı kıl sonrasında nasip et diyorum bu ne kadar doğru acaba? Doğru mu yapıyorum?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yakarma kaderi değiştirmez; zira kulun iradesine bağlı işlerde alınyazısı, Allah’ın nasıl biteceğini, kulun ne yapacağını bilmesidir; “istemese de bu şekilde yapsın” demiyor, “bu şekilde meydana getirecek” diyor ve bunu yazdırıyor.

Bir şeyin olması duaya bağlı ise kul duasını yapar, Allah lütfeder, hem yakarış hem de netice kadere dahildir; şu demek oluyor ki Allah Teâlâ kulun o duayı yapacağını, duasının netice vereceğini de bilir.

Duada ısrar makbuldür; sadece netice kulun istediği benzer biçimde eğer olmazsa bunu hayırlı saymak ve isyan etmemek gerekir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Temmuzgüneşi tarafınca Ct, 03/08/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir