Dünya haricinde yaşam alanı aramak ayete aykırı değil mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Şu zamanda Dünya haricinde yaşam alanı arama faaliyetleri yapılmakta. Oysa, Kur’an’da bir ayet var. A’raf 25. ”Orada yaşayacak, orada ölecek ve oradan dirilip çıkarılacaksınız.” dedi. Bu ayete bakılırsa gaybden haber verilerek, insanoğlu ilerde dünya şeklinde bir yer bulamayacak ve oraya gidemeyecek ve orada yaşamayacak manasına gelmez mi? Doğrusu biz ayetle durağan(durgun) olarak şimdiden biliyoruz. İnsan dünyada yaşayacak,ölecek ve dirilecek… 

– Fakat kafir toplumlar ve bu ayetten habersiz Müslümanlar bunu bilmeden bu şekilde araştırmalar yapıyorlar ve bu mevzu hakkında bilmeden konuşuyorlar diyebilir miyiz? Ayet oldukça açık değil mi?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Bu şeklinde çalışmaların pozitif yönde bir netice vereceğini düşünemiyoruz. İnsanların bu dünyadan başka bir yerde yaşadıklarına yada yaşayabileceklerine dair şimdiye kadar hiçbir bilimsel kanıt bulunmuş değildir. Bir gezegende su sızıntılarının bulunması, orada yaşamın bulunduğunu yada olabileceğini göstermez.

– Bununla birlikte, Bediüzzaman Hazretleri, “Allah O yüce Yaratıcıdır ki yedi kat göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır…” (Talak, 65/12) mealindeki ayeti açıklarken, yerküresine benzeyen ve yaşam sahiperinin yaşamasına uygun olan “yedi küre” daha var olabileceğine işaret etmiştir. İlgili ifadeleri şöyledir: 

 “..hem Küre-i Arzımıza benzeyen yedi küre-i uhra dahi olmasına, zîhayata makarr ve konut olmasına işareten yedi katman şu demek oluyor ki yedi küre-i arziye olmasına işareten Küre-i Arz dahi, yedi katman âyât-ı Kur’aniyeden fehmedilmiştir…” (Lem’alar, s. 65).

– Üstad’ın bu ifadesini, “insanların haricinde bazı canlıların yurdu olan yedi küreyi” idrak etmek mümkün olduğu şeklinde, yaşamın devamına uygun yerlerin olabileceğini idrak etmek da mümkündür. Yoksa şu anda insanların yaşamış olduğu -bir değil-, “Yedi tane küre”nin varlığını düşünmek pek makul görünmemektedir.

– Her şeye karşın, eğer insanların yaşayabileceği yeni bir koloni keşfedilirse, söz mevzusu

“(Allah) Buyurdu ki: Birbirinize düşman olarak inin! Size dünyada bir süreye kadar kalma ve yararlanma imkânı veriyorum: Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve gene oradan diriltilip mezardan çıkarılacaksınız.” (A’raf, 7/24-25)

mealindeki Kur’an’ın ifadesini, bu hitaba muhatap olan Hz. Âdem ve Hz. Havva için yorumlamak mecburi hale gelir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

prizmax tarafınca Per, 10/04/2014 – 11:27 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir