Dünyaya hakim olan dört şahıs kimdir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Hadisi şerifte ikisi mümin ikisi kafir olmak suretiyle 4 kişinin Dünyaya hakim olduğu söyleniyor fakat zamanı kaynaklarda böyle bir durum bulunduğunu görmüyoruz.
En fazlaca data sahibi olduğumuz bahtünnasırın bile kaynaklarda dünyanın tamamına hakim olmadığını görüyoruz. Bu hadisi şeriflerin mahiyeti nedir acaba? Oldukça kafam karıştı. Aydınlatırsanız sevinirim.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Daha fazlaca tarih kaynaklarında yer edinen bu haberlerde geçen söz mevzusu “dünyanın hâkimlerinden” Mümin olanlar; Hz. Süleyman, Hz: Zü’l-Karneyn’dir. Kâfir olanlar ise, Buhtu’n-Nasr ve Nemrud’dur.

Bu mevzu daha fazlaca mevkuf olarak zikredilmiştir. Şu demek oluyor ki; Hz. Peygamber (asm)’in dışındaki insanoğlu bunu zikretmiştir. 

Örneğin:

– Egemen, Hz. Muaviye’nin sözü olarak nakletmiştir. (el-Müstedrek, hno: 4143)

– Egemen, Mümin olanların adını  “Hz. Süleyman, Hz. Zü’l-Karneyn” olarak vermiştir. Öteki ikisinin adını belirtmemiş “Hulvan’dan bir adam ve öteki bir şahıs” şeklinde belirtmiştir..

adsense

– Taberi, Mücahid’in sözü olarak nakletmiştir. (Tefsir,5/433)

– İbnu’l-Cevzi de Mücahid’in sözü olarak nakletmiştir. (el-Muntazam, 1/171, 288)

Bununla birlikte, ondan fazla gördüğümüz İslam Tarih kaynaklarında bu dört kişinin dünyaya hükmettiğine dair data verilmiştir. 

Bu ifadeler, ilkin sahih merfu bir hadiste geçmez. Mevkuf yada maktu rivayetlerde vardır. 

Bu rivayetlerdeki alimlerin ifadesinden, bu dört şahsın baştan başa dünyaya hakim olduklarını idrak etmek doğru olmaz. Bundan dolayı o şekilde bir vakıa yoktur.

O halde bu rivayetlerden anlaşılması ihtiyaç duyulan şudur:

İnsanlık tarihinde dünyada yargı sürmüş hükümdarlar içinde en kuvvetli, güçlü, en şöhretli olanlar bu dört şahıstır. Nitekim, bu mevzuyu işleyen kaynaklarda bu iddianın kanıtı olabilecek yaşam hikayelerine de yer verilmiştir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Garaudy_Ahmet tarafınca Per, 27/06/2019 – 20:11 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir