En büyük gerçeklik Allah’ın kendisi midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

Güzel olmak, her şeyi bilmek, sonsuz kudrette olmak… bunların hepsi gerçeklik değil mi? O halde en büyük gerçeklik Allah mı?

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Gerçeklik terimi nedenler ve sebepler dünyasındaki iş ve oluşları tanımlamak için kullanılmaktadır.

Cenab-ı Allah ise tüm ödat ve adları itibariyle yaratılmışlar yaşamına asla benzemez. Bizim ona kudret, ilim, irade, yaşam, görme, işitme şeklinde sıfatları atfediyor oluşumuz ya da Cenabı Bari’nin kendisini bu adlar ve sıfatlarla Kuran-ı Kerim’de vasıflandırıyor olması, bu vasıfların ona özgü bir şekilde var bulunduğunu belirtir. Sadece bu vasıfların tanrısal mevcudiyetteki nasıllıklarını açıklamaz.

Sözgelimi Cenabı Allah’ın bir adı Basir’dir. Bir öteki adı Hayy dır. Sadece subhan olan Allah görme için göze işitme için kulağa, kudret için ele, söylemek için dile velhasıl yaşam için bedene muhtaç değildir. Bu yüzden onun için hakikat, ya da hakikat’ül hakaik anlamında Hakk adı kullanılır.

Gerçeklik ise var olması yada özellikleri nedenlere ve sebeplere bağlı olan yaratılmışların nasıllığını açıklamakta söz mevzusu olur. Bu isim ve unvanların mutlaklığı onların herhangi bir üst, alt yada yan faktörden bağımsız olduğu anlamına gelir.

Her şey değişmekte ve devamlı benzerleri tekrardan var edilmektedir. Değişiklik, fanilik, var edilmek ve yaratılmış olmak bizlerin gerçekliğidir.

Allah’u Teala ise hakikat’ül hakaik ya da Hakk’tır.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

altuğ4545 tarafınca Ct, 03/08/2019 – 20:02 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir