En’âm suresi 143 ve 144. ayetlerde anlatılan hayvanlar 8 çift mi, 8 eş mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

O ayetlerde kullanılan kelime, “zevc” (زوج) kelimesinin çoğulu olan “ezvâc” (ازواج)‘tır. Bu da birçok mealde yanlış olarak çeviri edilmiş olduğu benzer biçimde “çift” değil, “eş” manasına gelir. Doğrusu orada dişili-erkekli olmak suretiyle koyun, keçi, sığır ve deve benzer biçimde dört değişik hayvandan bahsedilmektedir. Bu da 4 x 2 = 8 eder. Eğer meallerde olduğu benzer biçimde 8 çift olmuş olsa 8 x 2 = 16 hayvan olması gerekirdi ki ayette bu şekilde bir şeyden bahsedilmemektedir.

İlgili ayetlerin tarafımızdan meydana getirilen meali şöyledir:

“Sekiz eş: Koyundan iki, keçiden iki… De ki: “(Allah) iki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa dişilerin dölyataklarındaki yavruları mı haram kıldı? Eğer doğru kimselerseniz bilerek açıklayın.

Deveden iki, sığırdan iki… De ki: “(Allah) iki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa dişilerin dölyataklarındaki yavruları mı haram kıldı? Allah bu şekilde buyururken yanın da mıydınız?” İnsanları bilgisizlikleri sebebiyle saptırmak için Allah’a karacılık edenden daha zalimi kim olabilir? Allah, zalimler takımını yola getirmez.” (En’âm, 6/143-144)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir