Esrar kullanmanın hükmü nedir?

SORU:

Esrar kullanmanın hükmü nedir? Bazıları esrarı yasaklayan herhangi bir ayet veya hadisin bulunmadığını söylüyorlar. Bu işin gerçeği nedir?

Tarih: 24 Ağustos 2009


Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyurmaktadır:

“Ey inanç edenler! Hamr, kumar, dikili taşlar,  fal ve talih okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 5/90)

adsense

Ayette geçen “hamr” kelimesi başta alkollü içkiler olmak suretiyle kişinin aklını örten doğrusu akli ve ruhi dengesini bozan her türlü katı ve sıvı yiyecek ve içecekleri kapsamaktadır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de kişiye sarhoşluk veren her şeyin haram bulunduğunu bildirmiştir. (Bkz: Müslim, Eşribe, 73; Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 1)

Esrar ve bilumum uyuşturucu maddeler kişiyi sarhoş etmiş olduğu ve uyuşturduğu için haram kılınmış ve bunlardan uzak durulması emredilmiştir. Bu tür maddeler kullananların sinir sistemini bozmakta, irade ve düşünme kabiliyetlerini yok etmektedir. Bu tarz şeyleri kullananlar giderek dış dünyadan kopmakta, her türlü fenalık ve suçları işlemeye hazır hale gelmekte, kendi öz kimliğinden kopmaktadır. Çağıl tıp, psikoloji ve cemiyet bilimleri esrar, afyon, eroin ve kokain şeklinde uyuşturucu ve keyif verici maddelerin insan sağlığı ve cemiyet düzeni için alkollü içkilerden bile daha zararı olan olduğu noktasında birleşmektedirler.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esrar kullanmanın hükmü nedir?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.