Esrar kullanmanın hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyurmaktadır:

“Ey inanç edenler! Hamr, kumar, dikili taşlar,  fal ve talih okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 5/90)

Ayette geçen “hamr” kelimesi başta alkollü içkiler olmak suretiyle kişinin aklını örten doğrusu akli ve ruhi dengesini bozan her türlü katı ve sıvı yiyecek ve içecekleri kapsamaktadır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de kişiye sarhoşluk veren her şeyin haram bulunduğunu bildirmiştir. (Bkz: Müslim, Eşribe, 73; Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 1)

Esrar ve bilumum uyuşturucu maddeler kişiyi sarhoş etmiş olduğu ve uyuşturduğu için haram kılınmış ve bunlardan uzak durulması emredilmiştir. Bu tür maddeler kullananların sinir sistemini bozmakta, irade ve düşünme kabiliyetlerini yok etmektedir. Bu tarz şeyleri kullananlar giderek dış dünyadan kopmakta, her türlü fenalık ve suçları işlemeye hazır hale gelmekte, kendi öz kimliğinden kopmaktadır. Çağıl tıp, psikoloji ve cemiyet bilimleri esrar, afyon, eroin ve kokain şeklinde uyuşturucu ve keyif verici maddelerin insan sağlığı ve cemiyet düzeni için alkollü içkilerden bile daha zararı olan olduğu noktasında birleşmektedirler.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir