Evin sana dar gelmesin anlamında bir hadis var mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

Ukbe b. Amir (r.a.)’den rivayete gore, kendisi şu şekilde demiştir: Rasülullah aleyhissalatü vesselama, “Kurtuluş nedir?” diye sormuş oldum. Buyurdular ki:

“Diline haiz ol; evin başına dar gelmesin, günahlarından dolayı ağla.” (Müsned, 2/212; 4/158; 5/259; Tirmizî, Zühd, 50)

Tirmizî, bu hadis hasendir, demiştir. (bk. a.y.)

Hadiste dikkat çekilen hususlardan birisi diline haiz olmadır. Dilin insanoğlunun başına neler açmış olduğu göz önüne getirilirse bu öğüdün ne kadar yerinde olduğu daha iyi anlaşılır. Zira insanoğlunun başına ne belâ gelirse ya elinden, ya da dilinden gelir.

Diline haiz ol

Dil bir tek fenalık aracı değildir. Dizgini ele geçirip hakim olunduğunda oldukça yararlı hizmetlere vesile olabilir.

Ek olarak, bilhassa fitne ve fesat zamanında dile haiz olmanın daha da önmeli bulunduğunu unutmamak gerekir. Zira, duyulan her şeyi araştırmadan, doğru olup olmadığını anlamadan, yaymak, paylaşmak nice yalanlara, iftiralara, fitnelere, fesatlara sebep olacağı açıktır.

Nitekim, “Kişiye, yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter!” (Müslim, Mukaddime 5) anlamındaki hadisin tehdidinden korkmak gerekir.

Bu hadis, herhangi bir araştırma yapmadan, her söyleneni aktarmanın yalan söylemek anlamına geldiğini oldukça kati bir halde ortaya koymaktadır. Yalan söylememenin yolu duyulanları iyice tahkik etmekten geçer.

Yüce Allah korusun duyulan her şeyi yaymak binlerce yalan söylemek manasına gelebilir.

Bu açıdan her mevzuda olduğu benzer biçimde, bilhassa fitnenin olduğu yada fitnenin uyanması ihtimali olan durumlarda bin tartıp, kırk elekten geçirip sonrasında karar vermek gerekir.

Özetle, mesajların, haberlerin, duyumların, yorumların milyonlara ulaşmış olduğu zamanımızda, diline haiz olmak birinci görevimiz olmalıdır.

Meallerini vereceğiz ayetler de başta dilimiz olmak suretiyle her uzvumuza ve her duygumuza son aşama dikkat etmemiz gerektiğine dikkat çeker:

“Bilmediğin şeyin ardına düşme, şu sebeple göz, kulak ve kalp hepsi mesuldür, kesinlikle sorguya çekilecektir.” (İsra, 17/36)

“İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen ve dediklerini kayda geçen bir melek hazır bulunmasın.” (Kaf, 50/18)

Evin dar gelmesin

Hadiste dikkat çekilen hususlardan biri de eve bağlı olmaktır.

Resul-ü Ekrem (asm) “Evin sana dar gelmesin” buyururken huzuru, saadeti dışarlarda değil, evimizde aramamızı öğütlüyor. Eşiyle, çoluk çocuğuyla Cennete dönebilecek bir yuvayı beğenmeyip aile ocağını terk edip kahvehanelerde, sefalet yuvalarında zaman geçirmek, hem aile ocağına kıymet vermemek, hem de huzursuzluğu peşin peşin kabullenmek anlamına gelir.

Aile fertlerine meydana getirilen ikramların bile sadaka olduğu düşünülürse, onlarla geçen dakikalar hem sevap hanemize geçecek, hem de mutlu olacağız. Eşini ve babalarının sıcaklığını evlerinde hisseden aile fertleri de o seviyede mutlu olurlar. Aynı durum hanımefendiler için de söz mevzusudur. Onlar da rahatlık ve saadeti dışarda değil, evlerinde çocuklarıyla meşgul olma ve kocalarına itaatte aramalıdır.

Evin sana dar gelmesin uyarısının bilhassa, günahların, salgın hastalıkların, fitnelerin, anarşinin.. olduğu dönemlerde daha da mühim olduğu unutulmamalıdır. Hadiste kurtuluş nedir sorusuna yanıt verilmesi de bu açıdan son aşama önemlidir. Bu ifade, aklımıza gelen her türlü sorun, üzüntü, günah, salgın, bela benzer biçimde durumlarda, ailemizi, evimizi, bulunmamız ihtiyaç duyulan yeri içine alabilir.

O halde, kurtuluşumuz için lüzumlu yerlerden biri de evimiz, yuvamız, ailemizdir.

Günahlarından dolayı ağla

Günahlar için ağlamak da önemlidir. Bir insan günahları için ağlayabiliyorsa, İlahî affın yolunu bulmuş anlamına gelir. Hem günahları için ağlayabilen insan, bir taraftan geçmişin güzel bir muhasebesini yapmış olurken, öteki taraftan da geleceğe daha dikkatli bakmaya yönelmiş anlamına gelir.

Sonraki hayatında, manevî dünyasında yaralar açan günahlara girmemek için daha titiz davranmasına da bir başlangıçtır.

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir