Evlenmek istediğim şahıs ile telefonda ve karşı karşıya görüşmem caiz mi?


Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle, ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Sadece bu aynı cins olanlar içindir. Bir adamın bir hanımla hitabı ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Mesela aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa, bu kesinlikle doğru değildir. Bu mevzuda kişinin evli yada bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha çok olur.

adsense

Fakat dini mevzularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa, normal olarak bunlar yasak olmadığı benzer biçimde sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz süre günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ek olarak yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, yalnız yanlarında akrabalarından birer şahıs bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört seçimi ilişkilerde hanım ve adamın yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı benzer biçimde, zinaya götürmüş olan yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz benzer biçimde havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. Eğer ona İslamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup söyleşi etmek insanı yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.

Ek olarak sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu yüzden, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle birlikte, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

İlave data için tıklaynız:

Evlenmeden önce görüşmenin ölçüsü nedir?..

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 18/08/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evlenmek istediğim şahıs ile telefonda ve karşı karşıya görüşmem caiz mi?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.