Evrendeki Hassas Denge Allah’ın Varlığını Nasıl Gösterir ?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Israrla her şeyde kasıt aramaya meyilli olan insanın, amaçsız bir evren tarafından rastgele yaratılmış olması kulağa fazlaca garip gelmiyor mu ? Sir John Templeton

Evrende yer alan ve tesadüf açıklamasını resmen ortadan kaldıran hassas ayar argümanı, Allah’ın varlığına dair kullanılabilecek en kusursuz argümanlardan biridir. Bu argüman, görünüşte birbiriyle ilişkisi dahi bulunmayan ve evrenin içinde barınan fizik sabitelerinin tam olması gerektiği değere sahip olması ilkesine dayanır. Bu değerlerin çok küçük bir oranda dahi fazla veya eksik olması halinde evrenin çökeceği, insan hayatının başlamadan sona ereceği, argümanın diğer önemli kısmını oluşturur.

Modern bilimin keşfini yaptığı yüzlerce noktadan bugün yalnız birkaç tanesini inceleyeceğim.

  1. Heinz Oberhummer ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmaya göre, güçlü nükleer kuvvetteki %1’lik bir değişim, yıldızlardaki karbon ve oksijen üretimini 30 ila 1.000 kat kadar değiştirebilir, ki bu dengenin bozulması halinde ise evren, hayatın oluşumu için uygun bir yer olma özelliğini kaybeder.
  2. Nötron ve protonlar arasında kütle farkının bulunduğu herkesçe bilinmektedir. Nötronun kütlesinin 1/700 kadar küçük bir oranda dahi artırılması halinde yıldızlardaki nükleer füzyon durur ve yaşam için gerekli olan enerji kaynakları tükenir.
  3. Paul Davies’e göre evrenin oluşumu esnasında yaşanan patlamanın büyüklüğü, 1/10’un 60 defa kendisiyle çarpılarak elde edilmesi kadarlık bir oranda dahi ufak bir sapma yaşasaydı evren başlamadan sona erecektir. Paul Davies verilen oranın somutlaştırılabilmesi için şu örneği verir. 20 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir hedefe atılan kurşunun da hedefi bulma olasılığı 1/10’un 60 defa kendisiyle çarpılması sonucu elde edilen oranla eştir.
  4. Stephen Hawking bu durumu, patlamadan 1 saniye sonra patlamanın büyüklüğü 1 milyarda 1 oranında dahi bir sapmayla karşılaşsa evren sonraki 10 yıl içinde büsbütün çökecekti sözleriyle özetler.
  5. Oxfordlu fizikçi Roger Penrose, orijinal faz-uzay hacmi parametresindeki muazzam hassasiyetin 10 milyarın kendisi ile 123 defa çarpılmasından sonra oluşacak sayıda bir olduğunu söylüyor. Ona göre bu sayıyı yazabilmek bile imkansız..
  6. Michael Denton, sayıları yaklaşık 1 milyara ulaşan organizma türlerinin tamamındaki protein inşasında gereken bilginin bir çay kaşığına sığabileceğini ve orada buna rağmen şu ana dek yazılmış bütün kitaplardaki bilgiler için de üstüne üstlük yer kalacağını söylemektedir.

Yazının uzayıp okunulur olma özelliğini kaybetmemesi için birçok önemli hususa burada değinilmedi. Ancak bu olağanüstü olaylar, evrenin “tasarımının” arkasında mutlak bir güce işaret etmeli..

O, yedi göğü eşsiz bir uyum içinde yaratmıştır; Rahman’ın yaratışında bir düzensizlik göremezsin; haydi, çevir gözünü de bir bak bakalım: bir kusur ve başıboşluk görebilecek misin?

Mülk Suresi 3.ayet

Allah ve İzafiyet Teorisi yazısınıda okumanızı öneririz

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir