Evrendeki nedensellik ilkesinin saplantısını açıklar mısınız?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bu deneyden hareketle kuramsal fizikçiler, “Informasyon ışıktan süratli gidiyor” tezini geliştirmişlerdir. Bu nedensellik ilkesini altüst etmiştir. Nedensellik ilkesinde bir netice nedene bağlı olarak ortaya çıkıyordu. Elektrik düğmesine basmayınca lamba yanmıyordu. Nedensellik ilkesi geçerli değilse, elektrik düğmesine basmadan, elektriği düşünerek lambanın yanması mümkün olacaktır. Şizofrenlerin söylediği “Fikir ile elektriği yaktım” iddiasının bir bakıma deneysel olarak gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Bilginin, ya da hayalin ışıktan süratli gittiğinin anlaşılması üstüne data iletim deneyleri yapılmaktadır. Kuramsal olarak bir astronot deneyi yapılır. Bu deneyde bir ışık yılı uzaklıktaki gezegende bir astronot vardır. Dünyadaki bir laboratuvardan ona haber gönderilecek olsa sadece bir ışık yılı sonrasında oraya ulaşacaktır. Fakat fiber optik çember yapılıp fotonlar çember içinde döndürülür. Aynı sistem astronotun da yanında yapılır, orada da fiber optik tüpün içinde fotonlar döner. Bu iki aygıt birlikte hareket ettiğinde, dünyadaki cihazın fotonlarının yönünü oynatarak haber gönderildiğinde, bir ışık yılı uzaktaki astronotun tarafındaki fotonların yönü değiştirilecektir. Astronot bunu görmüş olduğu anda haber alacaktır. Bir ileti geldiğini anlayacaktır. Sanki mors alfabesi benzer biçimde ileti gönderilecektir. Artık bu teze gore kuram kabul edilmiş ve hipotez haline gelmiştir. Kuantum uyumuna gore bir dil oluşturulur.

Kâinatın %4’ü madde, %96’sı karanlık enerjidir. Enerji olduğu düşünülmektedir fakat görülmediği için karanlık diye tanım edilmektedir. Fotonlar benzer biçimde çalışmayan, ışıktan bağımsız bir enerjidir. Bilim adamları o karanlık maddeyi bulmaya çalışıyor. Kâinatın %96’sı şu anda bu karanlık maddeden salınım ve titreşim halindedir. Kuantum dinamiği içinde bunların hepsi dalga fonksiyonudur.

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions