Ezanı duyduğumuzda oturuşumuzu düzeltmemiz koşul mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Ezan, namaza davet, namaz vaktinin ilanıdır. Başka bir ibadetle uğraşmayan kişilerin susup ezanı dinlemesi ve Nebîmizin yapmış olduğu ve tavsiye etmiş olduğu şeklinde müezzini yeniden etmesi tavsiye edilir. Nebîmizin “Müezzi­nin nidasını işittiğiniz vakit siz de onun demekte olduğu sözler şeklinde açıklayın” buyurduğu rivayet edilmiştir. (Buhârî, Ezan, 7; Müslim, Salât, 10  (383); Ebû Dâvûd, Salât, 36; Tirmizî, Salât, 154; Nesâî, Ezan, 33; İbn Mâce, Ezan, 4)

Fakat Kur’an okumak vs. şeklinde bir ibadetle meşgul olanların ibadetlerini yarıda kesip ezanı dinlemeleri gerektiğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Ezan, bir şiardır, semboldür. Allah’ın sembollerine saygı göstermek ise Allah’a saygı göstermek manasına gelir. Bununla ilgili bir ayet şöyledir:

“Müminler, Allah’ın koyduğu işaretlere/sembollere, haram ayına, hac kurbanına, gerdanlıklı kurbanlara ve Rablerinin ikramını ve rızasını aramak için Kabe’ye yönelenlere saygısızlık etmeyin…” (Mâide, 5/2)

Bir başka ayette ise Allah Teâlâ, şeâirullâh’a doğrusu kendi koyduğu sembollere saygı gösterilmesinin, kalplerin takvasına bağlı bulunduğunu bildirmektedir. (Bkz: Hac, 22/32) Bu açıdan namazda gözü olan mü’minlerin yalnız kulakları değil, gönülleri de ezanda olmalı ve başka bir ibadetle meşgul değilse ezanı büyük bir saygı ile dinlemelidirler.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir