Faiz ödemek zorunda kalanlar faiz yiyenler benzer biçimde günahkâr mıdırlar?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Faiz yiyecek büyük günahlardandır. Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve sellemin şöyleki söylediği rivayet edilmektedir:

“Felâkete sürükleyen yedi şeyden sakınınız.

– Ey Allah’ın Elçisi nedir onlar?

– Allah’a ortak koşmak, sihir, haklı sebeple olması bir yana Allah’ın dokunulmaz kıldığı bir canı öldürmek, faiz yiyecek, yetim malı yiyecek, düşmana toplu saldırı yapılacağı sırada savaştan kaçmak ve fena yolla ilgisi olmayan namuslu mümin hanımefendilere zina iftirasında bulunmaktır.” (Buhârî, Vesâyâ, 23; Müslim, İman, 145)

Allah Teala yasaklandığımız şeylerin büyüklerinden uzak kalmayı emrettiği için faiz vermek/yedirmek de yasağın kapsamına girer.

“Göklerde ve yerde olan her şey Allah’ındır. Bu, fena davrananları yaptıklarına karşılık cezalandırsın; güzel davrananları da daha güzeli ile karşılasın diyedir. Onlar, günahların büyüklerinden ve fuhuş çeşitlerinden uzak duranlardır; öteki günahlar başka. Senin Rabbinin affı kapsamlıdır.” (Necm, 53/31-32)

Faiz veren, o büyük günaha en yakın olan kişidir. İnsan hiçbir vakit faiz almak zorunda kalmaz fakat faiz vermek zorunda kalabilir. Şu ayet bu şekilde kimseler için bir müjde niteliğindedir:

“Size konan yasakların büyüklerinden kaçınırsanız kusurlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz.” (Nisâ, 4/31)

Mecburi olmadıkça bu şekilde durumlara düşmemek gerekir.

Aşağıdaki bağlantılarda bulunan benzer soru-cevapları da okumanızı, dinlemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bankalardan-kredi-almak-hangi-mecburi-durumlarda-helal-olabilir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/faizle-borclanmak-faiz-yemek-gibi-buyuk-gunah-midir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir