Faizi öğretmek ve öğrenmek haram mıdır? Faiz günahına girer miyim?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Bir okulda çalışmıştım ve KPSS vesair şeklinde derslerle ilgili testler kitaplar yazmıştım. İşletme dersiyle ilgili bir ufak kitap ve testler de yazmıştım. Bu testlerde faiz iyi mi hesaplanır gerçek faiz oranı iyi mi bulunur, tahvil nedir iyi mi hesaplanır. Bir şirket faizini iyi mi hesaplar şeklinde mevzular testler yazmıştım. Fakat asla teşvik etmedim.
– Şu şekilde bir data okudum: “Ulemanın çoğunluğu sihri öğretme ve öğrenmenin haram olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Bu sebeple Kur’an-ı Kerim sihri kötülemiş ve sövgü bulunduğunu bildirmiştir.”

– Buna kıyaslarsak, sihir de bir ilim bu faiz de bir ilim. Fakat sihri öğretmek ve öğrenmek haramsa, faizi de öğretmek ve öğrenmek haram olması gerekmez mi? Bu sebeple bu da Kuran-ı kerimde hadislerde haram kılınmış. Fazlaca canım sıkıldı. Bu tarz şeyleri hazırlamakla faiz günahına girmiş miyimdir bu bilgilerle. Haram işlerlerse ben ortak ve görevli olur muyum?
– Ek olarak, bu hazırladığım teste ve kitaba çalışanlar KPSS lisans sınavına giriyorlar. Buradan meslek seçiyorlar müfettiş denetmen vesaire şeklinde işler var… Bu mevzuları öğrenip de haram olan kısmına örnek olarak bankada müfettişliğe ya da faizle ilgili alanı seçerse sorumlu olur muyum?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Sihiri, yapmak için öğrenmek haramdır. Ne işe yaradığını bilmek ve gerekirse ondan korunmak için öğrenmek haram değildir.

Faize karşı olanların da faizin ne işe yaradığını ve iyi mi hesaplandığını bilmesi gerekir.

Informasyon vermek “Bunu haramda kullanın.” demek değildir. Kim haramda kullanırsa, o görevli olur.

İlave data için tıklayınız:

– Faizle ilgili ders vermek veya faizi öğrenmek caiz midir?

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Çar, 06/07/2016 – 00:33 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir