Fizik Kanunları, kanunu koyan Yüce Allah’ı bağlar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kanun ve kurallar tüm dünyada seviye ve huzurun temelleridir ve bu, kâinatta da böyledir. Meselâ bir tek yerçekimi kanunu iptal oluverse, her şey havada uçuşmaya adım atar ve tam bir kaos olur. Atom çekirdeklerinde quark ve protonları bir arada tutan kuvvetli kuvvet yok oluverse, tüm atomlar parçalanıp kâinat bir parçacık bulutuna döner. Bir ülkedeki kanunlar o ülkede yaşayanların genel iradesini, kâinattaki kanunlar da tüm kâinatta hükümferma olan kâinata ilişik bir iradeyi yansıtır. Ülkelerde polisiye kuvvetler bireylerin kanunlara itaatini sağlar. Kâinatta ise, bu iş kâinata ilişik kuvvetlere ve etkilere verilmiştir – yer çekimi kuvvetinin, dünyada her şeyin yerçekimi kanununa itaatini sağlaması gibi-.

Ülfet perdesi aralanınca, tüm varlıkların mu’cize eserleri olduğu görülür.  21 gün sonrasında çatlayan bir yumurtadan yürüyerek çıkan bir civciv benzer biçimde.

Maddenin her zerresinin tüm fizik kanunlarına tam itaati ve kanunların sadece maddedeki tezahürüyle görülüp bilinmesi, kuvvet benzer biçimde, kanunların da kaynağının madde olduğu önyargısını oluşturmuştur. Fakat maddenin temel yapıtaşı olan parçacık yada dalgalarda kanun diye bir unsur yoktur – aynen kanunlara itaat eden insanların vücutlarında da ‘kanun’ maddesi diye bir unsur olmaması gibi-. Hatta denebilir ki, kâinattaki tüm kütle yok olsa da, kütle çekim kanunu ve hiçbir ısı iletimi olmasa da – tüm kâinatın aynı sıcaklıkta olması durumu benzer biçimde – ısının iletimi kanunu geçerlidir.  Aynen bir ülkede belli bir yılda asla gelir vergisi toplanmamış olsa bile, vergi kanununun, gelirin yada gelir üreten insanların olmamasından dolayı, o ülkenin tamamında hala geçerli olması benzer biçimde. O yüzden kanunlar maddede tezahür eder, maddeye nüfuz eder, maddeye tam hükmeder, fakat madde değildir. Ve dolayısıyla dıştan gelip maddeye hükmeden ‘irade’ sıfatı benzer biçimde, kanunlar da fizik âleminin dışındandır. Şu demek oluyor ki fizik kanunlarının kendileri, fizik âlemi haricinde bir âlemin varlığını iptal değil, teyid eder ve hatta gerektirir.            

Netice

Ülfet perdesi aralanınca, tüm varlıkların mu’cize eserleri olduğu görülür.  21 gün sonrasında çatlayan bir yumurtadan yürüyerek çıkan bir civciv benzer biçimde. İrade, fizik kanunlarına tâbi büyük patlama kâinatını delen bir oktur. İradenin varlığı, varlık âleminin madde-enerjiden ibaret olmadığının kati delilidir. Kanun irade sıfatından gelir ve fizik kanunları kâinata ilişik bir iradenin varlığını yansıtır. Bizim fizik kanunlarını ihlal etme mevzusundaki aczimizi Yüce Allah’a teşmil etmek ve mu’cizeleri muhal görmek, Yüce Allah’ı da kendimiz benzer biçimde bir varlık olarak görme düşüncesinin bir sonucudur. Hâlbuki Yüce Allah’ın kudret ve iradesi her şeyi kuşatmıştır ve her türlü aczden müstağnidir. İrade sahibi bir kanun koyucu, kanunların mahkûmu değil hâkimidir. Fizik kanunları, kanunu koyan Yüce Allah’ı bağlamaz. Zira iradesiyle kanunu koymaya gücü olanın, kanunu değiştirmeye ve gerekirse iptal etmeye de gücü vardır. Tüm mu’cizeler ve kerametler bir yada birden fazla fizik kanununun geçici ve sınırı olan olarak iptal edilmesidir. Aslına bakarsan bu yüzden mu’cizeler peygamberliğin lüzumlu ve kafi bir şartı olmuştur. Neticede Yüce Allah’ın adetleri doğa kanunları, tane dışı vakalar ise mu’cize yada keramettir.

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions