Gayri müslim bir ülkede avukatlık yapmanın hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Avukatlık, hakimlik ve savcılık benzer biçimde meslekleri icra eden kişiler, takibini üstlendikleri davalarda muhakeme, informasyon ve birikimlerini ortaya koyarak fikrî mesai; davanın takip edeni için de (kısmen) fizikî ve maddî emek sarf etmektedirler. Avukatların aldıkları ücret de harcanan bu mesai ve emeğin karşılığıdır. Dolayısıyla, üstlendikleri davalarda dinen meşrû olmayan hususları savunmadıkları, hak, adâlet ve nesafet ilkelerine bağlı kaldıkları sürece, avukatların aldıkları ücret helâldir.

Fakat dinen meşru olmayan yada hak, hakkaniyet ve nesafet ilkeleriyle bağdaşmayan hususları savunmaları durumunda, işlenen günaha ortak oldukları benzer biçimde, bunun karşılığında alacakları ücret de dinen şaibeli hale gelir.

Bu itibarla, dinen ve ahlaken yanlış işlerle uğraşan kimselere ücret karşılığında destek olunması, davalarına girilmesi, onları hukuk çerçevesi içinde hukukun tanımış olduğu imkânlar dâhilinde savunmanız doğru değildir, günahtır.

İlave informasyon için tıklayınız:

Avukatın müvekkili lehine faiz istemesi caiz midir? Ayrıca müvekkilin adına alınan faiz ve diğer alacağı üzerinden vekalet ücretinin alınmasında bir sakınca var mıdır?..

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Ct, 29/10/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir