Gayrimüslim bir ülkede içki satmanın hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yaşadığınız yer gayrimüslim bir ülke de olsa orada içki satmanız caiz değildir. Allah’ın buyruk ve yasakları ülkelere gore değişim göstermez! Bir ülkede haram olan bir fiil öteki yerde helal olması imkansız. Haram her yerde haramdır.

Ek olarak Allah Teala sarhoş edici şeyleri yasaklarken “onları içmeyin” “onları kullanmayın” şeklinde hususi değil “onlardan uzak durun” şeklinde genel bir ifade kullanmıştır. O, şöyleki buyurmuştur:

“Müminler! Hamr (kişiyi sarhoş eden şey), kumar, dikili taşlar, fal okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Mâide, 5/90)

Uzak durmak, araya mesafe koymak anlama gelir. İçki içmeyen; fakat dükkânında satan yada hadiste yasaklanan öteki şeyleri meydana getiren şahıs, bu uzak durma emrini yerine getirmemiş olur.

Enes radıyallâhu anh’tan gelen bir rivayet şöyledir:

“Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye nalet etmiştir: Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû’, 59)

Bu ayet ve hadisler ışığında Müslümanlar yaşadıkları her yerde helal ve harama dikkat etmeli ve Allah’ın emirlerini yerine getirmelidirler.

NOT: Haramların ülkelere gore değişim arz etmeyeceğine dair oldukça mühim olan dârülharpta faiz almak meselesini de aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir