Gelecek kaygısı acaba iş bulabilir miyim?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Gelecek kaygısı acaba iş bulabilir miyim askerden sonrasında ne yapacam benzer biçimde şeylere kapılıyorum ne yapmam lazım askerde kalmak o kadar da istemiyorum ibadetlerime mesele çıkar diye şundan dolayı düzgüsel askerlik benzer biçimde olmaz bünyesine girdiğim süre. Çatışma dağda gezme zor olur ibadetlerim. Şüpheye kapılıyorum (yoksulluk korkusu.) Bana destek olursanız sevinirim.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ilk olarak şunu belirtelim ki, rızık mevzusunda gelecek endişesi her insanda olur. Bu tabiidir. Sadece bunun korkuya dönüşmemesi lazım. Sebeplere müracaat ettikten sonrasında rızkın Allah’tan bulunduğunu bilmek her müminin şiarıdır.

Allah, bilimsel çalışana, rızkı yanı mal mülk ve serveti de dilediğine verir.

Onun için bu mevzuda kaygı olmamalı Allah’a tevekkül ve teslimiyet esas olmalı.

“Ben cinleri ve insanları, sadece bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat, 56)

ayetinde ifade edilmiş olduğu benzer biçimde insanoğlunun yaradılış gayesi, Yaratıcısını tanıyıp ona yakarma etmektir, Onun ve Peygamberinin komut ve yasaklarına uymaktır. Böyle de tekamül ederek cennete layık bir kul olur.

İbadetlerini icra eden bir insanoğlunun yapmış olduğu öteki tüm emekler yakarma hükmüne geçer. İslam denge dinidir, Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselam, dünya ve ahiret dengesini hep korumuştur ve ümmetine müdafaasını tavsiye etmiştir:

“Kendini asla ölmeyecek zanneden kişinin emek harcaması benzer biçimde (dünya için) çalış, yarın öleceğini yarın ölecekmiş benzer biçimde ahiretine çalış.” (Feyzül-Kadir, 2/12)

“Sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir” hadisi benzer bir hadistir. “ (Kenzül Ummal, 3/238)

Netice olarak alimlerin bu konudaki görüşleri şöyleki özetlenebilir:

Dünya ve ahiret dengesini oluşturmak ve Allah’ın rızasına uygun işler yapmak isteyen şahıs, rızık için emek verme alanları ararken, sonsuz yaşam diyarı olan ahireti esas almalıdır. Ahiret yaşamını tehlikeye sokacak ve ibadetlere engel olacak işlerden uzak durmalıdır. Allahtan hayırlı, rızık ve iş istemeli ki Allah da ona hesap edemediği yerlerden rızık kapısını açsın. Bunun için de fiili ve kavli yakarma beraber yapılmalı, sebeplere başvurarak Ondan istemeli ve ona güvenmelidir ki, hayır kapıları ona açılsın.

Şu da unutmamalıdır ki, zor işlerde çalışıp ve bununla birlikte yakarma eden kişilerin sevap ve kazanımları Allah katında kat kat fazladır. Ne kadar zahmet var ise o denli da rahmet vardır.

“İşlerin (ibadetlerin) en hayırlısı sıkıntılı olanıdır.” (Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, 1/55)

İlave informasyon için tıklayınız:

Rızık ve gelecek endişesi taşımak, tevekkül etmek hakkında bilgi …

Gelecek endişesi insana niçin verilmiştir?

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Ct, 10/08/2019 – 15:43 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir