Gelinlerin kayınvalide ve kayınpederlerine bakmaları mecburi mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bir evlat anne ve babasını ziyaret etmek, onların gereksinimlerini sormak ve gidermek, onların gönlünü almak zorundadır. Bu, onun evlatlık görevidir. Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

Rabbin kararını vermiştir; O’ndan başkasına kulluk etmeyeceksiniz ve anaya babaya iyilikte bulunacaksınız. Onlardan biri ya da ikisi yanında ihtiyarlayacak olursa sen onlara “Of!” deme ve ilgisiz davranma, ikisine de saygı dolu sözler söyle.

Onları acıma kanatlarının altına al. De ki: Rabbim! Küçükken onlar bana Nasıl iyilikte bulundularsa sen de onlara o şekilde iyilikte bulun.” (İsrâ, 17/23-24)

Fakat bir gelin kayınvalidesi yada kayınpederine bakmak zorunda değildir. Bunu emreden herhangi bir ayet yada hadis bulunmamaktadır. Fakat kadının kocasına karşı olan görevlerinden bir tanesi, ona iyilikte bulunmasıdır. Kocasının anne-babası ve akrabalarına iyi davranmayan hanım kocasına da iyilikte bulunmamış olur.

Ek olarak büyüklere iyi hareket etmek dinimizin tavsiye etmiş olduğu güzel davranışlardan bir tanesidir. Bir hadiste Nebîmiz şu şekilde buyurmuştur:

“Küçüklerimize acıma etmeyen, büyüklerimize de saygı göstermeyen bizlerden değildir!” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 58; Ahmed b. Hanbel, 1/257)

Abdullah İbn Amr’den (rivayet edildiğine bakılırsa); Nebîmiz şu şekilde buyurmuştur:

“Merhametli olanlara Rahmân da acıma eder. (Öy­leyse siz) yerde bulunanlara merhametli davranınız ki gökte bulunan(lar) da si­ze acıma etsin.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 58)

Bir de gelinlerin kendi annelerini ve kendilerini düşünmeleri gerekir. Aynı durumda onlar olsaydı, kendilerine Nasıl davranılmasını isterlerse onların da kayınvalidelerine o şekilde davranmaları gerekir.

Bu açıdan Müslüman hanımların bakıma muhtaç olan kayınpeder ve kayınvalidelerine bakmaları, onların gereksinimleri ile ilgilenmeleri dinimizce makbul bir iş sayılır ve sevabı da büyük olur. Fakat başta da söylediğimiz şeklinde bu mevzuda gelinleri bağlayıcı herhangi bir komut yoktur. Anne ve babasına bakması ihtiyaç duyulan kişiler onların evlatlarıdır. Bu mevzuda adamların, eşlerini zorlamamaları, ebeveyninin gereksinimlerini eşleri yerine bizzat kendileri gidermeli, bu mevzuda fedakâr olan eşlerini de daima takdir etmeli ve onların kıymetini bilmelidirler.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/erkekler-eslerini-anneleri-ile-ayni-evde-oturmaya-zorlayabilirler-mi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir