Gerdek gecesi bakire olmadığı anlaşılan eşi boşama hakkı var mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Hayır isteyemez. Kadının cinsel organında, ilişkiye engel olacak şekilde kemik yada et parçası bulunması veya ön ile arka arasındaki perdenin yırtık ol­ması benzer biçimde şeyler hanım için bir problem sayılır. Adam bu şekilde bir şikayetle mahke­meye başvurduğu taktirde belli bir usûl içinde yürütülecek yargı sonunda ni­kah akdinin feshine karar verilebilir. Kızlık zarının olmaması bu problemler­dan değildir. Kızlık zarının yokluğu sebep gösterilerek nikahın feshi talep edilemez.

Bâkirelik her ne kadar fazlaca mühim ise de kızlık zarı, sıçramak, düşmek, yüksekçe bir yerden atlamak benzer biçimde sebeplerle yırtılmış olabilir. Aksi durağan(durgun) oluncaya kadar bir kişinin suçsuz sayılması, olmazsa olmaz bir pren­sip olduğundan kızlık zarının bu şekilde bir sebeple yırtıldığı varsayılarak kıymet­lendirmenin kadının lehinde yapılması gerekir. Kızlık zarının niçin yırtıldığını ne kadının eşi, ne mahkeme, ne de bir başkası sorabilir. Hiç kimseye bu şekilde bir hak tanınmamıştır.

Bâkire olması şartıyla bir miktar mehir verilerek evlenilen kadının kız­lık zarının yırtık olduğu, kocasıyla ilişki esnasında ortaya çıksa mehirden bir eksiltme de yapılmaz. (Ömer Nasuhi BİLMEN, Hukukı İslamiyye ve Is­tılahatı Fıkhiyye Kâmusu, İst. 1985,II, 141.)

Bekâret kontrolü sadece şu şekilde olabilir: Hanım, eşinin kendisiyle cinsel ilişkiye giremediğini iddia ederek ayrılma talebiyle mahkemeye baş vurursa hakim bakar; eğer adam, tedavi edilebilir bir durumda ise tedavi için bir yıl süre tanır ve tedavi olmasını tenbih eder. Bu süre sonunda hanım eşinin halâ kendi ile ilişkiye giremediğini iddia eder de adam bu iddiayı reddederse bakılır; eğer hanım bakire ise bekaret kontrolü yapılabilir. Bu denetim, kadının talebiyle boşanma sonucu verebilmek içindir. (Ö. N. BİLMEN, Hukukı İslamiyye ve Is­tılahatı Fıkhiyye Kâmusu, c. II, s. 351.)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir