Gizli saklı nikâh geçerli olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Nikâh, bir denetim altında kıyılan ve halka duyuru edilen bir antak kalma türüdür. Asla gizli saklı ve denetimsiz olarak yapılamaz.

Kızın nikâhı için velisinin izni şarttır. Nikâhta veli demek, yapılacak olan nikâhın denetlenmesi doğrusu bir denetim altında kıyılması anlamına gelir. Bu denetimi meydana getirecek olan ilk merci ise kızın ailesidir. Aile, damat adayını araştıracak, uygun görürse nikâha müsaade edecektir. Bu, nikâhın eğer olmazsa olmaz şartıdır. Yoksa siz tek başınıza evleneceğiniz adam hakkında kafi informasyon sahibi olamayabilirsiniz.

İmam nikâhı, bir erkekle bir bayanın beraberliklerine dinen meşruiyet kazandıran formaliteden ibaret bir şey değildir! Bir imam ve iki tanıdık şahitle bu iş olmaz. Bu tür nikâhlar geçersizdir. Fakat bu işi para ile icra eden bazı kişiler sizi kandırabilir, bunun geçerli bulunduğunu söyleyebilirler. Bunlara karşı dikkatli olmalısınız.

Durumunuzu ailenize kesinlikle açmanız gerekir. Onlara durumu güzelce ve tatlı bir üslupla anlatmalısınız. İzin vermemeleri halinde dinen zor duruma düşeceğinizi, evlenmeniz için onların rızasına gereksinim duyduğunuzu vs. güzelce izah edin. İzin verirlerse en kısa zamanda nikâhınızı kıydırır, evlenirsiniz. Karşı çıkarlarsa Evlendirme Dairesine başvurur, resmi nikâhınızı kıydırırsınız. Bu iki yoldan başka yapacağınız herhangi bir şey yoktur.

Ek olarak bugün için bir tek imam nikâhı ile evlenmeniz sizi mağdur eder, ortada kalırsınız. Yarın bigün herhangi bir ayrılık durumunda hiçbir hak iddia edemezsiniz. İşte bunun için ya aileniz devreye girecek ya da resmi nikâhla evlenecek, haklarınızı hukuki koruma altına alacaksınız.

Evleninceye kadar da vakitlerinizi oruçlu geçirmeye çalışın. Zira oruç tutmak, insanoğlunun nefsini terbiye eder. Bu mevzuda Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şu şekilde buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı var ise derhal evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Şundan dolayı oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhâri, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir