Görevleri sebebiyle Müzdelife vakfesini yapamayanlar ne yapmalı?

SORU:

Kasap olarak hacca gideceğim. Bize bildirildiğine göre kasapların yarısı sabah 6'dan 14.00'a kadar bir kısmı da 14.00'dan sonra görev yapacaktır. Saat 6'dan 14.00'a kadar görev yapacak olan kasaplar gerek Müzdelife'deki vakfede ve gerekse Kurban Bayramının birinci günü şeytanı taşlama hususunda bir takım sıkıntılar içine düşeceklerdir. Hanefi Mezhebine göre nasıl davranmalıdır?

Tarih: 12 Ağustos 2009


adsense

6’dan 14.00’a kadar vazife meydana getirecek olan kasaplar Müzdelife vakfesini yaptıktan sonrasında doğru Mina’daki mezbahaneye gider göreve başlarlar. Bunlar, ihramlarını çıkarmadan saat 14.00′ e kadar kurban keser, sonrasında gider şeytanı taşlarlar, sonrasında kendi kurbanlarını keser, tıraş olur, ihramlarından çıkarlar. İhramlı iken başkalarının kurbanlarını kesmelerinde bir sakınca yoktur.

İhramlı olarak çalışmak verimi düşürecek ve ihramlı olarak çalışmaya müsaade edilmeyecek olursa bu kez bu kasaplar mazeretli sayılırlar ve sabah namazını beklemeden Müzdelife’den Mina’ya inerler. Sabah namazının derhal peşine şeytanı taşlayarak Mina’ya çıkar, tıraş olur, ihramdan çıkarlar. Böylece saat 6’dan ilkin işbaşı yapmış olurlar. Hanefi Mezhebine nazaran mazeretli olanlar Müzdelife Vakfesi benzer biçimde haccın vaciplerini, mazeretleri sebebiyle terk ederlerse onlara bir şey lazım gelmez.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görevleri sebebiyle Müzdelife vakfesini yapamayanlar ne yapmalı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.