Günah işlememek için nikâh kıymak istiyoruz, olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinen evlenmeleri mümkün olan bir erkekle bir bayan, aralarında nikâh olmadığı müddetçe yalnız başlarına kalamazlar, el ele tutuşamazlar. Yalnız el ele tutuşmak için kıyılan bir nikâh çeşidi yoktur! Nikâh tektir ve o da kıyıldı mı düzgüsel karı-koca yaşamı adım atar. Bu durumda cinsel birleşmeyi resmi nikâhtan sonraya ertelemenin hiçbir mantığı yoktur.

Nikâh, yalnızca kız ile adamın anlaşması ile kıyılamaz. Bunun için bazı şartlar vardır; bunlar kesinlikle yerine getirilmelidir. Aksi takdirde kıyılan nikâh geçerli olmaz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahinin-sartlari-nelerdir.html

Nikâh için ilk olarak kızın velisinin izni, onayı gereklidir. Ondan sonra adamın eşine ödemesi ihtiyaç duyulan mehrin belirlenmesi ve son olarak da kıyılan bu nikâhın duyuru edilmesi lazımdır. Dolayısıyla ailelerinizden habersiz, herkesten gizli saklı olarak kıyacağınız bu nikâh geçersiz olacaktır.

İşin aslı, günaha düşmemek için nikâh kıyılmaz.  İşi bir an ilkin resmiyete dökmeniz gerekmektedir. Zira dinimiz flörtü yasaklamıştır. Benzer bir soru-cevabı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/gizli-nikah-gecerli-olur-mu.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir