Günahlar insanı adım adım küfre götürür mü?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Önemsenmeyen günahların insanı adım adım Müslümanlıktan çıkmaya götürmüş olan bir yol bulunduğunu ayet-hadislerle destekleyerek ispatlar mısınız?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ilk olarak şunu şfade edelim ki, büyük günah işleyen müminler kafir olaazlar. Sadece sizin de ifade ettiğiniz şeklinde, önemsenmeyen günahlar adım adım kalbin katılaşmasına ve inanç nurunun çıkmasına niçin olabilir.

Günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra ta nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah istiğfar ile acele imha edilmezse, kurt değil, bir ihtimal ufak bir manevî yılan olarak kalbi ısırıyor.

Meselâ: Utandıracak bir günahı gizli saklı işleyen bir adam, başkasının ıttılaından oldukça hicab etmiş olduğu vakit, melaike ve ruhaniyatın vücudu ona oldukça ağır geliyor. Ufak bir emare ile onları inkâr etmek arzu ediyor.” (Lem’alar, 9)

Keza, devamlı işlediği günahlar sebebiyle kişide, cehennemi, hatta Allah’ı inkar arzusu uyanabilir. En küçük bir emare ile bu inkara cüret edebilir.

“Hayır hayır, o şekilde değil. Aksine onların işlediği günahlar kalplerinin üstüne pas olmuştur.” (Mutaffifin, 83/14) mealindeki ayette ifade edilmiş olduğu suretiyle, günahlardan meydana gelen kalbin paslanması -eğer tövbe ve istiğfar cilasıyla temizlenmezse-, o şekilde katılaşmış bir hale gelir ki, temizlenme kabiliyetini kaybeder. (bk. a.g.y)

Böylece inanç hakikatlerinin içine ışık vermesi mümkün olmadığı şeklinde, içerideki fasıklık kirini dışarıya akıtmak da mümkün değildir. Artık bundan bu şekilde fısk-u fücur kanalıyla küfre götürmüş olan bir yol açılmıştır.

– Kafirlerin kalblerine mühür vurulacağı şeklinde, isyanda devam eden müminlerin kalbine de mühür vurulabilir. Sadece kalbin mühürlenmesi insanların özgür iradelerini kullanarak sövgü ve isyanı tercih etmelerinin bir sonucudur.

adsense

“Sözlerinden dönmeleri, Allah’ın ayetlerini inkar etmeleri, haksız yere peygamberleri öldürmeleri ve “Kalplerimiz kılıflanmıştır/perdelenmiştir” demeleri sebebiyle… Dahası inkarları sebebiyle Allah o kalpler üstüne mühür vurmuştur. Pek azı müstesna artık inanç etmezler.” (Nisa, 4/155) mealindeki ayette, inkarcıların kalblerinin mühürlenmesinin öne sürülen nedeni açıkça belirtilmiştir.

– “Kul bir günah işlediğinde kalbine siyah bir nükte/kir oluşur. O günahtan vazgeçer, tövbe-istiğfar ederse, kalbi cilalanmış olup temizlenir. Eğer yeniden günaha dönerse/gene günah işlerse, bu siyah kir daha da fazlalaşır ve  (günahların işlenmesine paralel olarak) kalbin tamamını sarmaya adım atar. İşte Kur’an’da söz mevzusu edilen “Hayır hayır, o şekilde değil. Aksine onların işlediği günahlar kalplerinin üstüne pas olmuştur” (Mutaffifin, 83/14) mealindeki ayette bu hususa işaret edilmiştir.” (bk. Müslim, İmân, 231; Tirmizî, Tefsîr, 75)

İşte bu hadiste de müminleri küfre götürmüş olan yolun günahlarda ısrar etmek olduğuna işaret edilmiştir.

– Peygamber efendimiz (asm) öteki bir hadis-i şerifte şu şekilde buyurmuştur:

“Bazı kimseler ya cuma namazını terketmekten vazgeçerler ya da Allah kalblerine o şekilde mühür vurur ki artık bundan bu şekilde gafillerden olurlar.” (Müslim, Cuma 40)

Hadisteki “gafiller”den maksat, hak ile batılı birbirinden fark edemeyecek kadar gaflete düşerler. İman ile sövgü yolunu karıştırırlar. (bk. Sübülü’s-Slm, 2/45)

Bununla birlikte, ölüm ulaşmadan önce tövbe kapısı daima açıktır, Allah’ın rahmetinden umut kesilmez, şahıs tövbe ederse ve tövbesinde de durursa, Allah tüm günahlarını bağışlar:

“Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım, Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Allah tüm günahları bağışlar.” (Zümer, 39/53)

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

HacıYusuf tarafınca Çar, 06/02/2019 – 20:04 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir