Günümüzde yaptırılan kalıcı makyaj ve dövme abdeste engel midir, caiz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Makyaj sürüldükten sonrasında namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte kirli ve zararı dokunan bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Eğer içinde kirli madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, hal böyle olunca iken namaz kılınmaz, bir an ilkin giderilmelidir. Bundan dolayı alınan abdest geçerli değildir.

İkinci nokta ise, hanım makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve güvenli olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi şeklinde) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

Oje ise, namazdan ilkin abdestle alakalıdır. Bilinmiş olduğu suretiyle, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde, suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu yok etmeden Ne Gibi abdest eğer olmazsa, ojeyi yok etmeden de abdest olmuyor.

Dövme yapmak doğru mudur? Dövmeyi çıkarmak gerekir mi? Dövme, gusül, abdest ve diğer ibadetlere engel olur mu?..

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

turkcan tarafınca Cu, 24/11/2006 – 16:59 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir