Gusül abdesti ile namaz kılınabilir mi, ek olarak abdest almak gerekir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Abdest ve guslün tarif edilmiş olduğu ayet şöyledir:

“Müminler! Namaza kalktığınız vakit yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi sudan geçirin. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta yada yolcu olur yada sizden biri ayakyolunda gelir ya da hanımefendilere temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Bir ihtimal şükredersiniz.” (Mâide, 5/6)

Bu ayete bakılırsa cünüp olanlar sadece gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir şahıs gusül abdesti aldıktan sonrasında abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu mevzuda gusül yeterlidir.

Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivâyet edilmiştir:

“Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonrasında abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 98)

Gene Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivayet edilmiştir:

Resûlullâh gusülden sonrasında (ek olarak) abdest almazdı.(Tirmizî, Tahâret, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)

Bu hadisi rivayet ettikten sonrasında İmam Tirmizî:Sahabe ve tabiin ilim adamlarından birçoğunun görüşü budur. Şu demek oluyor ki ‘Gusülden sonrasında abdest almak gerekmez’ derler” açıklamasını yapmıştır.

Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine bakılırsa, Resûlullâh’a gusül abdesti aldıktan sonrasında abdest almakla ilgili bir sual sorulunca O; “Hangi abdest gusül­den daha iyi olabilir?” buyurmuştur. (Egemen, Müstedrek, Tahâret, hadis no: 103 (548).

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir