Gusül abdesti ile namaz kılınabilir mi, ek olarak abdest almak gerekir mi?

SORU:

Gusül abdesti aldıktan sonra tekrar namaz kılmak için abdest almak gerekli midir? Gusül abdesti ile namaz kılınabilir mi?

Tarih: 11 Mart 2010


Abdest ve guslün tarif edilmiş olduğu ayet şöyledir:

“Müminler! Namaza kalktığınız vakit yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi sudan geçirin. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta yada yolcu olur yada sizden biri ayakyolunda gelir ya da hanımefendilere temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Bir ihtimal şükredersiniz.” (Mâide, 5/6)

adsense

Bu ayete bakılırsa cünüp olanlar sadece gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir şahıs gusül abdesti aldıktan sonrasında abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu mevzuda gusül yeterlidir.

Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivâyet edilmiştir:

“Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonrasında abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 98)

Gene Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivayet edilmiştir:

Resûlullâh gusülden sonrasında (ek olarak) abdest almazdı.(Tirmizî, Tahâret, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)

Bu hadisi rivayet ettikten sonrasında İmam Tirmizî:Sahabe ve tabiin ilim adamlarından birçoğunun görüşü budur. Şu demek oluyor ki ‘Gusülden sonrasında abdest almak gerekmez’ derler” açıklamasını yapmıştır.

Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine bakılırsa, Resûlullâh’a gusül abdesti aldıktan sonrasında abdest almakla ilgili bir sual sorulunca O; “Hangi abdest gusül­den daha iyi olabilir?” buyurmuştur. (Egemen, Müstedrek, Tahâret, hadis no: 103 (548).

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gusül abdesti ile namaz kılınabilir mi, ek olarak abdest almak gerekir mi?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.