Hacda şeytan taşlamanın dinimizdeki yeri nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Hacda şeytan taşlama ayetle sabittir. Allah Teala şu şekilde buyurmuştur:

“Allah’ı sayılı günlerde anın. Kim acil eder, (Mina’dan) iki günde dönerse, üstünde bir günah kalmaz. Kim de geri kalırsa, onun üstünde de günah kalmaz. Bu, sakınanlar için böyledir. Allah’tan sakının. Bilin ki, siz onun huzuruna toplanacaksınız.” (Bakara, 2/203)

Kurban bayramının birinci gününe yevm-ün-nahr, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerine de eyyam-ı teşrîk denir. Birinci günü hacılar, şeytan taşlar, kurban keser ve Mekke’ye inip Kâbe’yi tavaf ederler. Mina’ya döndükleri vakit o gün bitmiş, ikinci gün, doğrusu eyyâm-ı teşrîk başlamış olur. Geriye Mina’da arka arkaya üç günde yapılacak şeytan taşlama ibadeti kalır. Hacılar, peygamberimizin yapmış olduğu benzer biçimde, her gün öğleden sonrasında ufak, orta ve büyük şeytanı taşlar ve hac görevlerini bitirirler. Ayette belirtildiği benzer biçimde hac görevini bitiren, eğer bu süre içinde yanlış davranışlardan sakınmışsa günahsız hale gelmiş olur. Bu görevi iki günde bitirenlerin durumu da aynıdır. Şeytana taş atarken “Bismillahi Allahu ekber” denir. Bu günlerin zikri budur. Bunu Peygamberimiz, uygulamasıyla göstermiştir.

NOT: 09 Ekim 2008 Perşembe günü katıldığımız bir tv programında bu mevzuyu tartıştık. Bu program www.kurandersi.com/ sitemize eklenmiştir. Mevzu ile ilgili daha geniş bilgiye o programı izleyerek ulaşabilirsiniz. Programın linki alttadır:

www.kurandersi.com/tv-programlari/ulke-tv/ulke-tv-siradisi-programi-seytan-taslama.html

Bunun yanı sıra 18 Kasım 2008 Salı günü düzenlediğimiz Kur’an Sohbetinde, Kur’an’a Bakılırsa Hacc İbadeti konusunu işledik. Mevzuyla ilgili tüm detaylara ilgili dersten ulaşabilirsiniz. Dersin linki alttadır:

www.kurandersi.com/kuran-sohbetleri/2008/hac.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir