Hacda şeytan taşlamanın dinimizdeki yeri nedir?

SORU:

Şeytan taşlama diye bir şey var mıdır? Son zamanlarda televizyonlarda bazı hocalar hacda şeytan taşlamanın olmadığını, bunun sonradan ortaya çıkarıldığını söylüyorlar. Bu işin doğrusu nedir?

Tarih: 13 Ağustos 2009


Hacda şeytan taşlama ayetle sabittir. Allah Teala şu şekilde buyurmuştur:

“Allah’ı sayılı günlerde anın. Kim acil eder, (Mina’dan) iki günde dönerse, üstünde bir günah kalmaz. Kim de geri kalırsa, onun üstünde de günah kalmaz. Bu, sakınanlar için böyledir. Allah’tan sakının. Bilin ki, siz onun huzuruna toplanacaksınız.” (Bakara, 2/203)

adsense

Kurban bayramının birinci gününe yevm-ün-nahr, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerine de eyyam-ı teşrîk denir. Birinci günü hacılar, şeytan taşlar, kurban keser ve Mekke’ye inip Kâbe’yi tavaf ederler. Mina’ya döndükleri vakit o gün bitmiş, ikinci gün, doğrusu eyyâm-ı teşrîk başlamış olur. Geriye Mina’da arka arkaya üç günde yapılacak şeytan taşlama ibadeti kalır. Hacılar, peygamberimizin yapmış olduğu benzer biçimde, her gün öğleden sonrasında ufak, orta ve büyük şeytanı taşlar ve hac görevlerini bitirirler. Ayette belirtildiği benzer biçimde hac görevini bitiren, eğer bu süre içinde yanlış davranışlardan sakınmışsa günahsız hale gelmiş olur. Bu görevi iki günde bitirenlerin durumu da aynıdır. Şeytana taş atarken “Bismillahi Allahu ekber” denir. Bu günlerin zikri budur. Bunu Peygamberimiz, uygulamasıyla göstermiştir.

NOT: 09 Ekim 2008 Perşembe günü katıldığımız bir tv programında bu mevzuyu tartıştık. Bu program www.kurandersi.com/ sitemize eklenmiştir. Mevzu ile ilgili daha geniş bilgiye o programı izleyerek ulaşabilirsiniz. Programın linki alttadır:

www.kurandersi.com/tv-programlari/ulke-tv/ulke-tv-siradisi-programi-seytan-taslama.html

Bunun yanı sıra 18 Kasım 2008 Salı günü düzenlediğimiz Kur’an Sohbetinde, Kur’an’a Bakılırsa Hacc İbadeti konusunu işledik. Mevzuyla ilgili tüm detaylara ilgili dersten ulaşabilirsiniz. Dersin linki alttadır:

www.kurandersi.com/kuran-sohbetleri/2008/hac.html

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hacda şeytan taşlamanın dinimizdeki yeri nedir?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.