Haksızca el konulmuş olan malımızı almak için rüşvet versek günah olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Rüşvet ile ilgili ayet şöyledir:

“İnsanların mallarından bir kısmını, günaha girerek, bile bile yiyecek için o mallarla yetkililere ulaşmayın.” (Bakara, 2/188)

Rüşvet “rişâ” kelimesinden alınmıştır. Rişâ ise “ip” anlamına gelir. Rüşvet, ipi kovaya bağlayıp kuyunun suyuna ulaşmaya benzer. Rüşvet alan, kova gibidir. Rüşvet veren, onu kullanarak hakkı olmayan bir mala ulaşır. Âyet, rüşveti iki şarta bağlamıştır:

1. Başkasının malını bile bile haksız yere yeme amacı.

2. Bu amaca ulaşmak için yetkililere mal verme eylemi.

Şahıs, kendi hakkını almak için yetkili kişiye mal verirse bakılır: Yetkili şahıs, bir şey beklemeden görevini yapmışsa verilen mal armağan olur. Görevini, hakkı olmayan bir malı alma şartıyla yapmışsa o mal, alan için rüşvettir fakat veren için değildir. Zira veren, bir hakkını almak için vermek zorunda kalmıştır.

Örnek olarak ev yapmak için ihtiyaç duyulan tüm işlemleri tamamladığı halde ilgili makamdan hakkı olan ruhsatı alamayan şahıs, rüşvet vermek zorunda kalırsa verene değil, alana haram olur. Fakat başkasının hakkını almak için olursa ikisine de haram olur.

Siz gayrimeşru bir halde el konulduğunu iddia ettiğiniz arsanızı geri almak için asla istemediğiniz halde para vermek zorunda kalırsanız bu, karşı taraf için haram olur; fakat siz günaha girmiş olmazsınız.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir