Hanım bakire değilse kocası bunun sebebini soramaz mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Verdiğimiz cevabı bir kez daha dikkatli bir halde okursanız cevapta herhangi bir problemin olmadığını görürsünüz. Orada belirtildiği suretiyle kızlık zarı, sıçramak, düşmek, yüksekçe bir yerden atlamak şeklinde sebeplerle yırtılmış olabilir ve bunu hanım bilemeyebilir! Hanımı bilemediği bir sebepten dolayı sorguya çekmek, onu büyük bir yıkıma uğratmak anlama gelir. Bu, tıpkı zinanın tespitine benzer. 4 şahıs meydana getirilen zinayı gözleri ile görmedikçe kadının zina ettiğine hükmedilemez. Doğrusu bir şahıs yada iki şahıs ya da üç şahıs bir kadının zina ettiğini söyleseler onların bu iddiası kabul edilmez. Hatta bu kadının kocası bile 4 tanık getiremezse hanıma zina cezası uygulama edilemez. Bunlar, bayanların toplumsal konumları gereği Allah tarafınca konulmuş bir kalkandır. Bu mevzuda fıkıh kitaplarında şu yargı yer verilmiştir:
 
“Bikr olmak suretiyle bir miktar mehr ile tezevvüc edilen bir kadının hîn-i takarrübde bikr olmadığı tebeyyün etse de gene tesmiye olunan mehrin tamamı lazım gelir. Şu sebeple bekâret, düşmek, sıçramak şeklinde çeşitli sebepler ile zâil olabileceğinden kadının hali, salâha haml olunur.” (Ömer Nasuhi BİLMEN, Hukukı İslamiyye ve Is­tılahatı Fıkhiyye Kâmusu, İstanbul. 1985, c: 2, s: 141, 457. madde)
 
Cümlenin sadeleştirilmiş hali şöyledir: Bakire olmak şartı ile bir miktar mehir ile nikâhlanan bir kadının, kocası ile beraber olacağı vakit bakire olmadığı ortaya çıkarsa gene de belirlenen mehrin tamamının verilmesi gerekir. Şu sebeple bekâret düşmek, sıçramak şeklinde çeşitli sebeplerle bozulabileceği için kadının iyi durumda olduğuna hükmedilir. 
 
www.fetva.net/yazili-fetvalar/kizlik-zarinin-olmamasi-veya-yirtik-olmasi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir