Havas ve tılsım kitaplarında olanları yapmak günah mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Havassul havas kitabında, bazı ebced sayıları, geometrik şekiller ve bazı şekiller olan tedavi ya da dualar var; şimdi ben onlara inanıyorum, peki hakikaten tesirliyse ya da tesiri yoksa bile o biçim şeyler taşımak ve yazmak günah mıdır?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bu şeklinde tılsımlar mevzusundaki ilke şudur:

Ayet, Tanrı’ın adları ve ayet ve hadislerde geçen dualar türünden ise, bu şekilde yakarma ve zikirler okunabilir ve bir tılsım/muska olarak da taşınabilir.

– Eğer lafzı Süryanice şeklinde manası bilinmeyen yada büyük İslam alimlerinin eserlerinde yer verilmemiş türden ise, bu şeklinde tılsımları kullanmak uygun değildir.

– Alimlerin büyük çoğunluğuna gore, Kuran’ın ayetleri, hadiste yer edinen dualar ve Tanrı’ın isim ve sıfatlarıyla “rukye yapmak” (bu tarz şeyleri yazıp takmak yada bu tarz şeyleri okuyup bedene üflemek) caizdir.

Hz. Peygamberin kendisi de bizzat bunu yapmış ve başkasına da izin vermiştir. Mesela Felak-Nas surelerini okuyup avuçlarına üfleyerek elinin yetiştiği bölgelere kadar bedeni üstünde gezdirmiştir. (bk. Buharî, Fedâilu’l-Kuran 14, Tıbb 39, Da’avât 12; Müslim, Selâm 50, 2192)

– Özetlersek: İslam’da işin ucunu Tanrı’a dayandıran “rukyeler” (Muskalar, okumalar) caizdir. Onun için ayet yada Tanrı’ın isimlerinin yazıldığı muskaları takmakta bir sakınca yoktur. Fakat, bunların haricinde manası bilinmeyen yada direkt Tanrı’ın şifasını dönem dışı bırakan okuma-yazmalar (Temaim) kabul edilmez.

– Maddi-manevi ilaçların asla birisi Tanrı’ın iradesi haricinde bir şey yapamazlar. Bunlar birer vesiledir. Peygamberimiz (asm)’in:

“Tanrı’ım! Bana şifa ver, senden başka hiçbir şafi yoktur ve senin şifandan başka hiçbir şifa deposu da yoktur.” (Müslim, 46-2191)

manasındaki ifadesinde de şifa verenin yalnız Tanrı olduğu vurgulanmaktadır. Aynı manadaki duayı başka hastalar için de yapıyordu. (Müslim, 47-48/2191)

Kuran’da da Hz. İbrahim’in lisanıyla bu gerçeğin altı çizilmiştir:

“Ben hasta olduğumda O (Tanrı) bana şifa verir.” (Şuara, 26/80)

İlave informasyon için tıklayınız:

– Vefk nedir? Dinimizce vefk, tılsım yapmak ve yaptırmak caiz midir?

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Pa, 19/06/2016 – 01:03 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir