Hayatımda yeni şeylere yer açamıyorum ne yapmam lazım?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yaşam, hareket ve faaliyettir.

Evrende her şeyde daima bir etkinlik bir yenilik ve bir yenileme vardır. Bu tanrısal bir kanundur. Yeknesak (tekdüze) yaşam, yaşam değildir.

Bu yüzden, evrenin bir parçası olan insan da hareket içinde olmalı, değişmeli, bazı şeyleri değiştirmelidir.  Kendini yenilemeli ve hayatına yeni şeyler katmalıdır. İstidat ve kabiliyetine bakılırsa kendini geliştirmeli, yeni şeyler öğrenmeli, terakki etmeli. Kendine, ailesine, topluma ve insanlığa yararlı olacak şeyler ardında koşmayı, yaşamının bir gayesi saymalı.

Hareketsizlik, bir şey yapma mevzusunda düşünmeme ve bu mevzuda çaba göstermeme insanı tembelliğe sevk eder. Tembellik ise, en ağır işte çalışmaktan daha zor olsa gerek denilebilir.

Şurası bir gerçektir ki, Allah her işte bir zevk ve talep yaratmıştır. Samimi bir halde çalışan o işte bir zevk ve bir refah bulur. Onun için “zahmette rahat, rahatta da zahmet vardır” denilmektedir.

Gerçek şu ki, yürüyen yerinde oturanı, koşan da yürüyeni geçer. Oturan ise sadece geri geri gideni geçebilir. Onun için insan ne olursa olsun bir şeyler yapmalı, bir şeylerle meşgul olmalı, yaşamını yeniliklerle yenilemeli, işine ve mesleğine bakılırsa ara sıra hayatına yeni değerler katmalıdır.

Dünya işlerinde geçerli olan bu kaide tinsel hayatta da ibadetlerde de geçerlidir. Bu mevzuda Hz. Peygamber Aleyhi’s selatü vesselam, “İki günü birbirine eşit olan zarardadır.” (Aclunî, Keşfu’l-Hafa, 2/276) buyurmaktadır.

Netice olarak diyebiliriz ki, yaradılış gayesine uygun olarak her gün, hayata yeni yeni şeyler katmak ve değişik şeylerle farkındalık oluşturmak, yaşam standardını artırır ve refah verir. Ülfet perdesini kaldırarak her şeye bir anlam kazandırır ve evrenle evrendeki vakalarla tanışıklık kazanır.

Aksi takdirde süre geçmez ve yaşam çekilmez.

Yaptığınız farz, vacip ve nafile ibadetlere ek olarak şunlar da yapılabilir:

– Mesleki yada sanat kurslarına katılabilirsiniz. Yiyecek kursları, ebru, ney, hüsnü hat, çini, lisan kursları olabilir.

– Kuran-ı Kerimi yüzünden okumasını bilmiyorsanız, ilkin okumayı sonrasında da tecvid kurallarına bakılırsa güzelce okumayı öğrenin. Kucak kucak sure, ayet ezberleyin ve her gün en azından birkaç ayeti tefsiriyle birlikte okuyun.

– Hadis-i şerifleri şerhleriyle birlikte okuyun. Bilhassa Riyazü’s-salihin ve şerhi, kütüb-i sitte ve şerhi okunabilir.

– Dini, mesleki kitaplar okuyun.

– Yararlı dostlar ve çevre edinin.

– Dini, bilimsel, ve mesleki sohbetlere katılın.

İlave data için tıklayınız:

Nasıl çalışkan olurum? Başarılı olmak için hangi adımları takip …

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Editör

(ahmet) tarafınca Ct, 16/11/2019 – 16:30 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir