Hızır orucu diye malum rivayet sahih midir?

- Hızır Orucu diye bilinen rivayetin sıhhati ve tahrici nedir?
İbn-i Abbas (r.a.), rivâyeten anlatıyor:
"Hasan ve Hüseyin (r. anhümâ), küçükken hastalanmışlardı. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, ashâb-ı kirâmdan bir kaç kişi ile torunlarını ziyârete gittiler. Bu esnâda ziyâretçilerin bazıları, Ali (r.a.)’a:
“Yâ Alî, çocukların için bir nezir yapmak istemez misin?” dediler. Hz. Alî ve Hz. Fâtımâ (r.anhümâ) da, Allâh (c.c.)’ın rızâsını taleb ve O’na şükretmek ve çocuklarının şifâ bulmasını Cenâb-ı Hakk’dan niyâz etmek üzere üç gün oruç tutmayı nezir ettiler. Derken çocukları hastalıktan kurtuldular. Bunlar da oruçlarını tutmaya niyet edip oruca başladılar. Fakat iftar için yiyecekleri yoktu. Alî (r.a.), Hayberli Şem’un isminde bir yahûdîden üç gün iftar edebilmek için ödünç olarak üç çömlek arpa aldı. Fâtıma (r. anha), arpanın bir çömleğini öğütüp kendi âdetleri kadar, yâni beş tanecik ekmek yaptı. Akşam olup iftarı bekliyorlardı. O sırada bir fakir miskin gelip:
"Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben müslüman bir fakîrim. Beni doyurunuz ki, Allâh sizleri cennet sofraları ile doyursun.." dedi. Onlar da derhal sofralarındaki ekmekleri, bu fakir miskine ikrâm ettiler. Böylece hepsi de bir lokma almadan, sofralarındaki ekmekleri fakir miskine verdiler, kendileri de su ile iftar ettiler. ..
Derken kapıya bir yetîm geldi: "Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben muhâcir çocuklarından bir yetîmim. Babam Akabe Harbi’nde şehîd oldu. Beni doyurunuz, ne olur beni doyurunuz! Allâh da sizleri cennet taamlarıyla doyurur.." dedi. Onlar da, ekmeklerini bu yetîme ikrâm ettiler ve yine suyla iftâr ederek o akşam da aç yattılar. ...... (Uzun olduğu için kısalttım) (H. Cemâl Öğüt, Fâtımatü’z-Zehrâ, s: 162-163)


Sual Detayı

– Hızır Orucu diye malum rivayetin sıhhati ve tahrici nedir?
İbn-i Abbas (r.a.), rivâyeten konu alıyor:
“Hasan ve Hüseyin (r. anhümâ), küçükken hastalanmışlardı. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, ashâb-ı kirâmdan bir kaç şahıs ile torunlarını ziyârete gittiler. Bu esnâda ziyâretçilerin bazıları, Ali (r.a.)’a:
“Yâ Alî, evlatların için bir nezir yapmak istemez misin?” dediler. Hz. Alî ve Hz. Fâtımâ (r.anhümâ) da, Allâh (c.c.)’ın rızâsını taleb ve O’na şükretmek ve evlatlarının şifâ bulmasını Cenâb-ı Hakk’dan niyâz etmek suretiyle üç gün oruç tutmayı nezir ettiler. Derken evlatları hastalıktan kurtuldular. Bunlar da oruçlarını tutmaya niyet edip oruca başladılar. Fakat iftar için yiyecekleri yoktu. Alî (r.a.), Hayberli Şem’un isminde bir yahûdîden üç gün iftar edebilmek için ödünç olarak üç çömlek arpa aldı. Fâtıma (r. anha), arpanın bir çömleğini öğütüp kendi âdetleri kadar, yâni beş tanecik ekmek yapmış oldu. Akşam olup iftarı bekliyorlardı. O sırada bir fukara miskin gelip:
“Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben müslüman bir fakîrim. Beni doyurunuz ki, Allâh sizleri aden sofraları ile doyursun..” dedi. Onlar da derhal sofralarındaki ekmekleri, bu fukara miskine ikrâm ettiler. Böylece hepsi de bir lokma almadan, sofralarındaki ekmekleri fukara miskine verdiler, kendileri de su ile iftar ettiler. ..
Derken kapıya bir yetîm geldi: “Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben muhâcir evlatlarından bir yetîmim. Babam Akabe Harbi’nde şehîd oldu. Beni doyurunuz, ne olur beni doyurunuz! Allâh da sizleri aden taamlarıyla doyurur..” dedi. Onlar da, ekmeklerini bu yetîme ikrâm ettiler ve gene suyla iftâr ederek o akşam da aç yattılar. …… (Uzun olduğundan kısalttım) (H. Cemâl Nasihat, Fâtımatü’z-Zehrâ, s: 162-163)

adsense
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Bazı müfessirler, herhangi bir tahlil yapmadan Dehr/İnsan suresinin 7 ve 8. ayetlerinin açıklamasını yaparken bu rivayete yer vermişlerdir. (bk. Sa’lebi, Beğavi, Zemahşeri, Razi, Hazin, ilgili ayetlerin tefsiri)

– Sadece, bazı alimler, bu hadisin “münker” (kabul edilemez) bulunduğunu belirtmişlerdir. (bk. İbn Kesir, es-Siretu’n-Nebviye, 4/649; el-Bidaye Ve’n-Nihaye, 5/351; Hakim-i Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, 44. bölüm)

– Kurtubi de bu rivayetle ilgili Hakim-i Tirmizi’nin sözlerine yer verdikten sonrasında, kendisi de bu hikayenin uydurma olduğuna işaret etmiştir. (Kurtubi, İlgili ayetin tefsiri)

– İbnu’l-Cevzi, İbn Aşur ve Alusi de bu haberin uydurma bulunduğunu belirtmiştir. (bk. İbn Aşur, Alusi, ilgili ayetlerin tefsiri, İbnu’l-Cevzi, el-Mvduat, 1/390-391)

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Çar, 16/12/2015 – 01:37 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızır orucu diye malum rivayet sahih midir?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.