Hızır orucu diye malum rivayet sahih midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Hızır Orucu diye malum rivayetin sıhhati ve tahrici nedir?
İbn-i Abbas (r.a.), rivâyeten konu alıyor:
“Hasan ve Hüseyin (r. anhümâ), küçükken hastalanmışlardı. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, ashâb-ı kirâmdan bir kaç şahıs ile torunlarını ziyârete gittiler. Bu esnâda ziyâretçilerin bazıları, Ali (r.a.)’a:
“Yâ Alî, evlatların için bir nezir yapmak istemez misin?” dediler. Hz. Alî ve Hz. Fâtımâ (r.anhümâ) da, Allâh (c.c.)’ın rızâsını taleb ve O’na şükretmek ve evlatlarının şifâ bulmasını Cenâb-ı Hakk’dan niyâz etmek suretiyle üç gün oruç tutmayı nezir ettiler. Derken evlatları hastalıktan kurtuldular. Bunlar da oruçlarını tutmaya niyet edip oruca başladılar. Fakat iftar için yiyecekleri yoktu. Alî (r.a.), Hayberli Şem’un isminde bir yahûdîden üç gün iftar edebilmek için ödünç olarak üç çömlek arpa aldı. Fâtıma (r. anha), arpanın bir çömleğini öğütüp kendi âdetleri kadar, yâni beş tanecik ekmek yapmış oldu. Akşam olup iftarı bekliyorlardı. O sırada bir fukara miskin gelip:
“Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben müslüman bir fakîrim. Beni doyurunuz ki, Allâh sizleri aden sofraları ile doyursun..” dedi. Onlar da derhal sofralarındaki ekmekleri, bu fukara miskine ikrâm ettiler. Böylece hepsi de bir lokma almadan, sofralarındaki ekmekleri fukara miskine verdiler, kendileri de su ile iftar ettiler. ..
Derken kapıya bir yetîm geldi: “Es-selâmü aleyküm Yâ Muhammed ehl-i beyti! Ben muhâcir evlatlarından bir yetîmim. Babam Akabe Harbi’nde şehîd oldu. Beni doyurunuz, ne olur beni doyurunuz! Allâh da sizleri aden taamlarıyla doyurur..” dedi. Onlar da, ekmeklerini bu yetîme ikrâm ettiler ve gene suyla iftâr ederek o akşam da aç yattılar. …… (Uzun olduğundan kısalttım) (H. Cemâl Nasihat, Fâtımatü’z-Zehrâ, s: 162-163)

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Bazı müfessirler, herhangi bir tahlil yapmadan Dehr/İnsan suresinin 7 ve 8. ayetlerinin açıklamasını yaparken bu rivayete yer vermişlerdir. (bk. Sa’lebi, Beğavi, Zemahşeri, Razi, Hazin, ilgili ayetlerin tefsiri)

– Sadece, bazı alimler, bu hadisin “münker” (kabul edilemez) bulunduğunu belirtmişlerdir. (bk. İbn Kesir, es-Siretu’n-Nebviye, 4/649; el-Bidaye Ve’n-Nihaye, 5/351; Hakim-i Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, 44. bölüm)

– Kurtubi de bu rivayetle ilgili Hakim-i Tirmizi’nin sözlerine yer verdikten sonrasında, kendisi de bu hikayenin uydurma olduğuna işaret etmiştir. (Kurtubi, İlgili ayetin tefsiri)

– İbnu’l-Cevzi, İbn Aşur ve Alusi de bu haberin uydurma bulunduğunu belirtmiştir. (bk. İbn Aşur, Alusi, ilgili ayetlerin tefsiri, İbnu’l-Cevzi, el-Mvduat, 1/390-391)

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Çar, 16/12/2015 – 01:37 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir