Holografi doğa ötesi vakalara Nasıl ışık tutmuştur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Holografi, filmin her parçasında bütünün bilgisine haiz olması anlamına gelir. Holografi, determinizm ilkeleri ile açıklanamayan öteki bilinmeyen pek oldukca vakaya ışık tutmaya başladı.(Not-1)

Atomun “kuantum” dünyası, aslen doğa ötesi bir dünyadır.

Örneğin kuantum düzeyindeki, madde-antimadde arasındaki mesafe ne olursa olsun, birindeki etkinin aynı anda diğerinde ortaya çıkışına hem mekânsızlık ve hem de bütünselliğe haiz olma özelliği ile ilgili olmalıydı. Aynı şekilde “plazma”, şu demek oluyor ki maddenin gaz-iyon hali içindeki elektronların her birinin, tümün bilgisine haiz olarak hareket etmesini de aynı “sır”la açıklayabilirdik. Doğrusu atom altı tanecikler, nurani fizik-ötesi kanunlara tâbiydi.

            Elektronların “Çift Yarık” deneyinde yüz farazi parçacığın aralıktan teker teker geçmelerine izin verildiğinde parçacıkların %10’unun A bölgesine çarptıktan sonrasında yarıktan geçen diğeri parçacıkların sanki olasılık hesabını biliyormuşçasına bölgeden kaçmaları uzayda sebep –netice münasebeti olmaksızın nurani bir bağlantı içinde olması ile ilgiliydi. Holografi, ışık dünyasında bir tek fiziki kanunların değil, doğa ötesi gerçeklerin de hükmettiğini göstermektedir. Kuantum ise, maddenin temeli olan atom taneciklerinde, nuraniyet kanunlarının hükmettiğini ortaya koymaktadır. Hakikaten de atomun “kuantum” dünyası, aslen doğa ötesi bir dünyadır.


(Not-1) Klasik fizikte geçerli olan fakat kuantum fiziği ve holografi şeklinde yeni bilimlerde büyük seviyede geçerliliğini kaybeden sebep-sonuç ilkeleri (illiyet prensipleri) şunlardır: (a) Nedensellik (illîyet) ilkesi (her olayın bir sebebi vardır). (b) Belirlilik ilkesi (Determinizm, aynı şartlar altında tekrarlanan her gözlem daima aynı neticeleri verir). (c) Ölçülebilirlik ilkesi (her vakası karakterize eden ve sadece ölçümle tesbit edilebilen fizyolojik büyüklükler vardır). (d) Tutarlılık ilkesi (pozitif bilimlerin neticeleri kendi içlerinde tutarsız olması imkansız). (e) Yanlışlanabilirlik ilkesi (pozitif bilimlerin sonuçlarının yalanlanabilmesine imkân veren bir yöntem ve yol mevcut olmalıdır.)

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions