Holografi nedir? Varlığın doğa ötesi boyutu ile alakası nasıldır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ilk olarak bir hologramın Ne Şekilde bir şey bulunduğunu anlatmaya çalışalım. Bir hologramı oluşturmak için tek bir lazer ışınının iki ayrı ışına ayrılması gerekir. İlk ışını, fotoğrafı çekilecek nesneye sektiriyoruz. Sonrasında ikinci ışını, ilkinin yansıyan ışığıyla çarpıştırıyoruz. Ortaya bir girişim deseni çıkıyor. Deseni kaydedip film üstüne bakıyoruz. Şimdi ortaya görüntünün fotoğrafı çıktı fakat fotoğrafı çekilen nesneyle hiçbir benzerliği yok. Başka bir lazer ışınını (başka parlak bir ışık deposu da olabilir) filmin içinden geçiriyoruz. Asla tahmin edemeyeceğimiz bir şeyle karşılaşıyoruz bu kere. Şimdi orijinal nesnenin üç boyutlu bir görüntüsü karşımıza çıkıveriyor. İşte bu bir holografik görüntü! İsterseniz bu görüntünün çevresinde dolaşabilirsiniz. Hatta gerçek bir nesneymiş benzer biçimde ona değişik açılardan da bakabilirsiniz. Sadece dokunamazsınız. Dokunmak istediğinizde eliniz görüntünün içinden geçip gider. Bir nesne değil, hayalet bir görüntü!

            Olayın daha garip bir tarafı şu: Üstüne bir insan görüntüsü kaydedilmiş bir holografi filmi elinize alın. Onu ikiye bölün ve sonrasında her parçayı lazerle aydınlatın. O da ne? Gördüğünüz her iki yarısında da insanoğlunun tam resmi var! Yarım filmleri yeniden yeniden bölelim. Her bölünen parçada gene insanoğlunun tüm resmini görmeye devam ediyoruz. Resmin en ufak parçası bile resmin bütünü ve tamamı!

Varlığın doğa ötesi boyutunu gösteren buluşlardan birisi de holografi olmaktadır. Holografi bir şeyin her şeyle bağlılığını, uzak şeyler içinde bile sebep-sonuç münasebetleri olmaksızın, bir bağlantı bulunduğunu ışık ve elektron düzeyinde gösteren örnekler sunmaktadır. Ek olarak bu buluşlar birbirleri ile karmaşık ilişkiye karşın nesnelerde yüksek bir nizamın hükümran bulunduğunu da göstermektedir. Holografiye dair buluşlar, Yaratanın “bütündeki” birliğini gösteren Vahid adı ile bütünü gerçekleştiren “birimlerdeki” birliğe kanıt olan Ehad isimlerinin de açık birer örneği olmaktadır.

            Netice olarak; varlığın süre ve mekâna bağlı olmayan doğa ötesi özelliklerini ve gizemini gösteren bir örnek holografi olmaktadır.           

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions