Hz. Ayşe validemiz, Hz. Hasan’ın Peygamber Efendimizin yanına defnedilmesine engel olmuş mudur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Medine’de on yıl yaşayan Hz. Hasan (ra)  (Zehebî, Siyer A’lami’n-Nübelâ, Beyrut 1406/1986, III/246, 264) vefatı yaklaşınca Hz. Aişe (ra)’ye haber göndererek, Hz. Peygamber (asm)’in yanına defnedilmek istediğini söylemiş oldu. Hz. Aişe (ra) de bu isteği kabul etti. Bunun üstüne kardeşine şu şekilde vasıyyet etti.

“Ben ölünce Hz. Aişe’den, Hz. Peygamber’in yanına gömülmem için izin iste. Ben ondan bu izni almıştım. Bana karşı çıkmadı. Kim bilir benden utandı. Eğer izin verirse, beni onun evine defnet. Ben gene de Ümeyyoğullarının seni bundan yoksun edeceklerini zannediyorum. Bunu yaparlarsa, onlarla uğraşma, beni Bakî mezarlığına defnet.”

Vefat edince Hz. Hüseyin (ra), Hz. Aişe (ra)’ye müracaat ederek, durumu söyledi. Hz. Aişe de Hz. Hasan’ın vasiyyetine “Memnuniyetle kabul ederim, baş üzerine.” dedi. (Ya’kubiye bakılırsa Hz. Aişe bu isteğe şiddetle karşı çıkmıştır (Ya’kubî, II/225). Fakat bu iddiayı Ya’kubî’den başkası öne sürmemektedir.

Bu durumdan Mervan ve Ümeyyeoğularının haberi olunca “Vallahi, asla ve ebedî olarak Hz. Peygamber’in yanına gömülemez.” dediler. Bu keyfiyet Hz. Hüseyin (ra)’e ulaştı. Derhal kendisi ve beraberindekiler silahlandılar.

Hz. Ebu Hüreyre durumun vehâmetini anlayarak, ilkin, Hz. Hasan (ra)’ı buraya defnetmeyi engellemenin mutlak surette zulüm olacağını söylemiş oldu. Sonrasında da asla eğer olmazsa Hz. Hüseyin (ra)’e söz anlatırım düşüncesiyle ona geldi. Onu bu ısrarından vaz geçirmeye çalıştı. Kardeşinin vasiyetini hatırlatarak onun “Eğer herhangi bir fitneden çekinirsen beni Müslümanların mezarlığına defnet.” söylediğini hatırlattı. Hz. Hüseyin (ra) de fitneden çekinerek, kardeşini bir fazlaca sahabînin defnedildiği el-Bakî’ mezarlığına defnetti.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Cu, 12/01/2007 – 21:45 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir