Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer Recep ayında oruç tutanlara kızmışlar mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

İbn Teymiye’nin fetvalarının yer almış olduğu Mecmû-u Fetâvâ adlı kitapta bu konudaki fetvası şöyledir:

İbn Teymiye’ye üç aylarda tutulan orucun sevabı hakkında varid olan şeyler hakkında soruldu. O, şu şekilde yanıt verdi:

“Bir tüm olarak Recep ve Şa’ban aylarında oruç tutmak yada itikâfa girmek hakkında Peygamberimizden, ashab-ı kiramdan ve önde gelen İslam âlimlerden herhangi bir şey nakledilmemiştir. Fakat Peygamberimizin Şa’ban ayında oruç tuttuğu sahihtir. Ramazan-ı Şerif’ten dolayı Resulullah sallallahu aleyhi ve selem Şa’ban ayında senenin öteki aylarında tutmadığı kadar oruç tutardı.

Recep ayına erişince: Bir tek bu aya hususi tutulması ihtiyaç duyulan oruç hakkında hadislerin hepsi zayıf hatta uydurmadır. Bu mevzuda nakledilen şeylere ilim ehli saygınlık etmez. Üstelik bunlar fezâil mevzusunda nakledilen zayıf hadislerden bile değildir. Şu sebeple bunların bir çok uydurmadır, yalandır. Recep ayı hakkında en oldukca rivayet edilenlerinden biri, Recep ayı girdiğinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in etmiş olduğu söylenen şu duadır:

“Allah’ım! Recep ve Şa’ban aylarını hakkımızda kutsal eyle ve bizleri Ramazan’a ulaştır.”

İbn Mace, Sünen’inde Abdullah İbn Abbas’tan Peygamberimizin Recep ayı orucunun tutulmasını yasakladığına dair bir hadis rivayet etmiştir. Bu hadisin senedi mevzusunda bazı değişik görüşler olsa da Hz. Ömer radıyallahu anh’ın in bu ayda oruç tutanları yiyecek yemeğe zorladığı ve onları “bu ayı Ramazan’a benzetmeyin” şeklinde uyardığı sahihtir.

Ek olarak Hz. Ebu Bekir radıyallahu anh’ın ailesi yeni su testileri satın almışlar ve oruç için hazırlık yapmışlardı. Hz. Ebu Bekir “nedir bu hazırlıklar?” diye sorunca ailesi “Recep ayı geldi ya, ondan” diye yanıtladılar. Bunun üstüne Ebu Bekir “bu ayı Ramazan’a benzetmeyin” dedi ve bu testileri kırdı. Fakat Ebu Bekir her ne kadar kendi ailesine oruç tutturmasa da tutanlara bir şey dememiştir.

Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inde ve bazı kaynaklarda Peygamberimizin bir sahabiye haram aylarda oruç tutmasını tavsiye etmiş olduğu ile ilgili bir hadis nakledilir. Bu haram aylar Receb’in de içinde bulunmuş olduğu Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. Buradan hareketle bu dört ayda oruç tutulabileceği fakat bunun yalnız Recep ayına mahsus bir durum olmadığı bilinmelidir.” (İbn Teymiye, Mecmûu Fetâvâ, Cem’ ve Tertîb: Abdurrahman b. Kasım ve oğlu Muhammed, Riyad, 1398 h. / 1978 m., cilt: 25, sayfa: 290-291)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir