Hz. Havva Hz. Âdem’in kaburgasından yaratıldıysa, sudan iyi mi yaratılmış olunur? Öteki canlılardaki dişiler de adamların kaburgasından mı meydana geldi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Hayvanlardaki dişiler de adamların kaburgasından mı meydana geldi?
– Tek eşli üreyen bakteriler için ne düşünülüyor?
– Çift üreyen mikro canlıların kaburgası yoktur, bunlar iyi mi çoğalıyorlar?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yaratma hadisesi Tanrı’a ilişik bir meseledir. O, istediğini istediği tarzda yaratır. Nitekim canlılar âleminde oldukça çeşitli yaratılış şekilleri vardır. İlk insan Hz. Âdem’i topraktan iyi mi yarattıysa, ilk hanım Hz. Havva’yı da onun kaburga kemiğinden öyleki yaratmıştır. Hz. Âdem’in neslini şimdi hanım ve adamın gametleri olan sperm ve yumurtadan iyi mi yaratıyorsa, tüm nebat ve hayvanları da öyleki sperm ve yumurtalardan yaratmıştır ve yaratmaktadır.

İnsanın bu yaratılışları anlamakta zorlanması, bu yaratılışları kendi nefsine ölçme etmesinden kaynaklanıyor. Bakıyor ki, kendisi bir su damlası hükmünde olan spermden ve küçücük bir yumurtadan canlıları meydana getiremiyor. O süre Tanrı’ın yarattığı şeylerin yaratılışlarına itiraza başlıyor. 

Günümüzdeki canlıların yaratılışları ile bu canlıların nesillerinin ilk yaratılışları içinde bazı farklılıklar olabilir. Günümüzde her bir varlığın yaratılışı, bir ekip sebeplere bağlıdır. Doğrusu elmanın yaratılışı elma ağacına, onun yaratılışı elma çekirdeğine bağlanmış, kuzunun yaratılışına da koyun sebep olmuştur. Fakat ilk yaratılışta, elma çekirdeği de yoktur, elma ağacı da yoktur. Kuzunun yaratılışı için ortada ne koyun vardır, ne de koç. Dolayısıyla varlıkların ilk yaratılışları, günümüzdeki yaratılışlardan farklılık izah edebilir. Bu farklılıkların neler olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konur.

İlk hanım Hz. Havva’nın eğe kemiğinden yaratılmış olmasını aklına sığıştıramayanlar, canlılar âleminde tüm dişilerin bu şekilde mi yaratıldığını alaycı bir tavırla soruyorlar. Şimdiki canlı çeşitlerini yaratan ve onlara yaşam, hissiyat ve duygular veren, o canlıların ilk yaratılışlarında da istediğini istediği tarzda yaratmıştır. Hz. Âdem’i topraktan yarattığı şeklinde, Hz. Havva’yı da topraktan yaratabilirdi. Hz. Âdem’in neslini sperm ve yumurtadan yarattığı şeklinde, Hz. Âdem ve Hz. Havva’yı da sperm ve yumurtadan yaratabilirdi. 

“Çift üreyen mikro canlıların kaburgası yoktur, bunlar iyi mi çoğalıyor?” sorusu aptalca bir sual. Bu sual sahibi canlılar âlemindeki üreme tiplerini ve kanunlarını bilmediği şeklinde, kendini her şeyi bilir zannediyor. Eşeysiz üreme denen ve tek canlının varlığı, o canlının çoğalması için kâfi olan pek oldukça çeşitleri vardır. Onları bilen birisi bu şekilde cahilce sual sormaz. 

Eşeysiz üreme şekillerinden birisi sporla çoğalmadır. Yalnız sporla çoğalmanın on dört-on beş çeşidi vardır. Bazı mantarların ve bakterilerin üremesini Tanrı bu tarzda takdir etmiştir. Öteki taraftan amitoz bölünmeler, vejetatif üreme, tomurcuklanma ile üreme, yumru ve soğanla üremeler de gene bu eşeysiz üreme tarzlarındandır.

Bu mevzuda geniş informasyon sahibi olmak isteyen, her hangi bir biyoloji kitabını üreme çeşitleri ile ilgili kısmına bakmalıdır.

İlave informasyon için tıklayınız:

– İnsanın sudan ve topraktan yaratılması konusunda bilgi verir misiniz?

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

mehmetcik3347 tarafınca Ct, 15/02/2014 – 12:47 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir