Hz. Nuh’tan sonrasında gelen kavim kimdir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

23. sure, 31. ayette geçen kavim Ad yada Semud kavmi midir?
31:  “Sonrasında onların arkasından bir başka nesil meydana getirdik.” Hz. Nuhtan sonrasında gelen kavim kimdir? Ayette, Hz. Nuh’dan sonraki gelen kavmin helaki olan korkulu ses azabına nazaran bu hangi kavimdir? Bazı alimler Semud diyor sadece Semud kavmi Hz. Nuh’tan sonrasında gelen kavim değildir..  Peki sıralamada bir yanlış mı vardır?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Hz. Nuh kavminin helakinden sonrasında inşa edilen kavim hakkında değişik yorumlar vardır:

Bazılarına nazaran, Hz. Nuh kavminden sonrasında tarih sahnesine çıkan topluluk Ad kavmidir. Peygamberleri ise, Hz. Hud’dur.

Öteki bazı alimlere nazaran ise, Hz. Nuh kavminden sonrasında gelenler Semud kavmidir.  Peygamberleri ise Hz. Salih’tir.

Bunların delili şudur: 41. ayette söz mevzusu kavmin bir sayha ile helak olduğu bildirilmiştir. Gene Hud Suresi 67. Ayette, sayha ile helak olan kavmin Semud kavmi olduğu açıkça bildirilmiştir. Bu ortak fiil planı, buradaki kavmin de Semud kavmi bulunduğunu göstermektedir.

adsense

Bununla birlikte, Hud Suresinin 94. ayetinde, sayha ile helak olan bir topluluk da Hz. Şuayb kavmidir. Bu sebeple, buradaki kavim onun kavmi de olabilir. (bk. Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)

Hülasa: ilgili ayetlerde tarihte cereyan eden bazı kavimlerin helak sebepleri ve helak şekli belirtilmiş, fakat bu kavmin kimler olduğu belirtilmemiştir. Normal olarak bu, Allah’ın bir tercihidir ve hikmetinin öngördüğü bir tasarruftur.

Kim bilir bunun hikmetlerinden biri, aynı akıbete uğramış değişik kavimleri çağrıştırmak ve tarihin tekerrürü sebebiyle “gönderilen peygamberlere isyan etme” ortak suçundan dolayı aynı cezaya çarptırılmış olduklarına dikkat çekilmiş, bu isyanın yine etmesi durumunda Hz. Peygamber (asm)’ın ümmetinin kıyamete kadar devam eden sürecinde de bu tür sayhaların yine edeceğine işaret edilmiştir.

Bu ahir zamanda sık sık ortaya çıkan depremlerin bununla beraber getirmiş olduğu bu sayhalar bu sahnelerdeki manzaraları yansıtmaktadır.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Editör

(ahmet) tarafınca Cu, 18/10/2019 – 15:43 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir