Hz. Ömer (ra)’in boyunun uzunluğundan başının Mescid-i Nebevi’nin tavanına değdiği ve Hücre-i Mutluluk’in genişletildiği hakkında informasyon verebilir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bilinmiş olduğu suretiyle Hz. Peygamber (a.s.m) Medine’ye hicret ettikten sonrasında Kuba’da kalmış olduğu sırada Kuba mescidini inşa ettirmiştir. Birkaç gün sonrasında Medine’ye hareket etmiş ve oraya vardıktan sonrasında ilk işi Mescid-i Nebevî’yi inşa ettirmek olmuştur.

Hz. Enes (ra)’in bildirdiğine gore, bu mescit ilk kez kamıştan yapılmıştır. Dört yıl sonrasında tekrardan inşa edilmiş ve bu kez kerpiçten inşa edilmiştir.(İbn Hacer, Fethu’l-Bârî, 7/246; Fedailu’l-Medineti’l-münevvere, 2/129).

Mescit, bu son inşasında ham kerpiç ile bina olunmuş idi. Fakat çatısı hurma dalları, direkleri de hurma gövdeleri idi. Bu yapı Hz. Peygamber (asv) hayatta olduğu müddetçe devam etti. Hz. Ebû Bekir (ra) Mescidi yenilerken (genişletme ve süsleme nevinden) hiçbir şey ziyâde etmedi. Hz. Ömer (ra) ise mescidin yalnız enini boyunu artırıp, Rasûlullah (asv) zamanındaki bina tarzına gore kerpiç ve hurma dallarıyla bina etti ve direklerini de yeniden ağaç olarak koydu. Hz. Osman (ra) ise, mescidin binasını (genişletme ve süslendirme olarak) değiştirdi ve hem de fazlaca genişletti. Duvarlarını da (kerpiç yerine) nakışlı taşlarla ve kireçle bina etti. Ve direklerini nakışlı taşlardan, tavanını da sâç ağacından yapmış oldu. (bk. Buharî, Salat, 92; Fedailu’l-Medineti’l-münevvere, 2/132-133).

Kaynaklarda değişik zamanlarda Mescid-i Nebevî’nin yenilenmesi ve genişletilmesi söz mevzusu olduğu belirtilmekle birlikte, Hz. Ömer (ra)’in boyunun uzunluğundan dolayı tavanının yükseltildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık.

İlave informasyon için tıklayınız:

MESCİDU’N-NEBEVİ

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 15/06/2010 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir