Hz. Peygamberin gönderilmiş olduğu mektupların içinde ne olduğu kafi mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

​Hz. Peygamber ve bildiri mektuplarının yetersizliği? Hz. Peygamberin, devrin hükümdarlarına bildiri amacı ile mektuplar gönderdiğini ve İslam’a çağrı ettiğini biliyoruz. Hz. Peygamberin gönderilmiş olduğu mektupların içinde ne olduğu asla tatminkar değil. Doğrusu mektubunda herhangi bir “kanıt/mucize” barındırmıyor. Şimdi bu hükümdarlar bağlı oldukları dinden (Hıristiyanlık/Mecusilik) niçin dönsünler, sonuçta onlar açısından Hz. Peygamberin Yüce Allah’ın elçisi olduğuna dair bir kanıt yok? Ek olarak onların mensup olduğu din onlara cennet-cehennem sunuyor. Doğrusu kısacası Hz. Peygamber hiçbir kanıt olmadan niçin yalnız “İslam’a gir, hidayete gel…” şeklinde bildiri yapmıştır? Örnek olarak: “Allâh’ın kulu ve Rasûlü Muhammed’den, Romalıların büyüğü Herakliyüs’e!.. Hidâyete tâbî olanlara selâm olsun! Ben seni İslâm’a dâvet ediyorum. İslâm’a gir ki, selâmete eresin ve Allâh da sana ecrini iki kat versin! Eğer kabûl etmezsen, (teb’an olan) çiftçilerin günâhı senin boynuna­dır.”
Herakliyüs’un İslam’a girmesi için bir sebep yok; siyaset,ordu, halk hepsi Hıristiyan.
Ek olarak periyodunun en kuvvetli devletlerinden biri. Onun perspektif ile çölden peygamberlik iddiası ile çıkan bir insanın davetine “delilsiz” niçin uysun?
Bu durum öteki mektuplar ve hükümdarlar de ilgilendiriyor…

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Mektupların fazla uzatılmaması için detaylı bir halde delillere yer verilmemiş olabilir.

Keza, sergilenen deliller, ya Yüce Allah’ın izniyle Peygamber Efendimiz gösterdiği mucizelerdir, ya da en büyük mucize olan Kuran’dır. Peygamber Efendimiz gösterdiği mucizelerin, bizzat ilk muhatapları olan Kureyş müşrikleri için oldukca fazla bir şey ifade etmediği bilinmektedir. Aynı sahneyı yabancı ve daha azca tanıyan kimselere anlatmak hikmete pek münasip görülmemiş olabilir.

Ek olarak, giden elçilerin yanında Kuran’ın olduğu kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeple deliller mevzusunda elçilerin bizzat görevli olmaları en makul görülmektedir..

Nitekim Roma’da müşriklerin reisi Ebu Süfyan’ın ifadeleri bile krala mühim gelmiş ve Efendimizin nübüvvetine inanç etmiştir. Sonradan saltanatının gitmesi korkusuyla onu şakaya vermiştir.

Özetle, kanıt işi elçilere bırakılabilir. Muhatapların merak etmiş olduğu mevzularda kanıt getirmek, ısmarlama kanıt sunmaktan daha evladır.

İlave data için tıklayınız:

HERAKLİUS’UN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ

HzMuhammed (asvhangi hükümdarlara İslam’a davet mektubu …

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

ErcümentM

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions